Microsoft ve Facebook’un denizaltı veri kablosu tamamlandı

Ana Sayfa » Gündem » Microsoft ve Facebook’un denizaltı veri kablosu tamamlandı
Microsoft ve Facebook’un denizaltı veri kablosu tamamlandı

Microsoft ve Facebook‘un büyük denizaltı veri kablosu tamamlandı.

Geçtiğimiz 2016 yılında Microsoft ve Facebook‘un yürütmüş olduğu ortak çalışmada Virginia Beach’i İspanya’nın Bilbao kentine bağlayarak Atlantik’ten geçen büyük bir denizaltı kablosu oluşturacağı haberleri vardı. Şimdi ise beklenen gerçek oldu. Geçen hafta Microsoft, Marea adı verilen kabloyu tamamladığını açıkladı. Bu büyük denizaltı veri kablosu özellikleriyle bizleri çok şaşırtacak dereceden detaylara sahip.

İki büyük şirketin ürettiği denizaltı veri kablosu saniyede 160 TB bir hızla iletim yapabilmekte

İspanyolca’da “gelgit” anlamına gelen Marea, Atlantik Okyanusu’nun yüzeyinin 17.000 feet (0.0051816 kilometre) aşağıda yer alıyor. Marea adındaki veri kablosu yaklaşık 4.000 mil(yaklaşık 3.2 kilometre) uzunluğuna sahip. Bir başka değer ile 10.25 milyon pound ağırlığında olup bu değer 4,649,321 kilogram değerine denk gelmekte. Veri hızları bizi heyecanlandıran en önemli kısım diyebiliriz. Birçoğumuz bu yazıda veri hızı kelimesini duyduğunda bir nebze dahada odaklandı. Günlük hayatımızı geçersek, şuana kadar duyduğumuz en yüksek iletim hızına sahip diyebiliriz ki: Marea, saniyede 160 TB bir hızla iletim yapabilmekte. Ve denizaltına kurulan sistem sadece iki yıldan daha kısa bir sürede bitti.

Marea hakkında gerçekten ilginç olan şey açık bir tasarıma sahip olması. Bu, Microsoft’un ve Facebook‘un kabloyu olabildiğince ileri bir kanıta dönüştürmeye çalıştığı anlamına geliyor. Teknoloji değiştikçe ve talepler, daha fazla veri ve daha yüksek hızlar için arttıkça gelişebilir. Esnekliği, kabloyu ve donanımını yeni teknolojiyle uyumlu hale getirmenin daha kolay olacağı anlamına geliyor. Marea hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen bir kutlamanın kaydedilen canlı akışını izleyebilirsiniz.

İki büyük şirketin gelecekteki internet kullanım talebi ve ihtiyaçlar için ortak bir çalışma yürütmesi çok hoş diyebiliriz.


Microsoft ve Facebook’un denizaltı veri kablosu tamamlandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Özelliklerine göre en iyi SSD’ler 2018 Ücretsiz Neonicum Steam Key’i Hava kirliliği yeni nesillerde boy kısalığına sebep oluyor PUBG Oyunu Xbox One İçin Duyuruldu Chrome 56 Yeni Özelliklerle Geliyor Twitter eskiye dayanan tweetler için hesapları askıya alıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır