Microsoft nasıl kuruldu? Bill Gates’in ilginç hayat hikayesi

Ana Sayfa » Yazılım » Microsoft nasıl kuruldu? Bill Gates’in ilginç hayat hikayesi
Microsoft nasıl kuruldu? Bill Gates’in ilginç hayat hikayesi

MicrosoftWashingtonRedmond merkezli bir Amerikan şirketidir. Şirket, bilgisayarla ilgili üretilen ve lisanslanmış malların ve hizmetlerin yanı sıra icatları destekleyen bir teknoloji şirketidir. Başta Bill Gates‘in bulunduğu bu ilginç hayat hikayesinde Microsoft’un nasıl kurulduğu anlatılıyor.

MICROSOFT NASIL KURULDU? BILL GATES’İN İLGİNÇ HAYAT HİKAYESİ

Şirketin kurucuları Bill Gates ve onun çocukluk arkadaşı Paul Allen idi. İkisi, bilgisayarlara erişimin zor olduğu bir çağda bilgisayar meraklılarıydı. Allen ve Gates, okullarının bilgisayar odasında yaşamak ve nefes almak için sınıfları atladılar. Sonunda, okulun bilgisayarını hacklediler ve yakalandılar. Ancak sınır dışı edilmek yerine, ikilinin bilgisayar performansının iyileştirilmesine yardımcı olmak için sınırsız bir bilgisayar zamanı sunuldu. Bill Gates ve Paul Allen, Traf-O-Data adlı kendi küçük şirketlerini bile çalıştırdılar ve şehir trafiğini saymak için Seattle şehrine bir bilgisayar sattılar.

Bill Gates, Harvard’ı neden bıraktı?

1973 yılında Bill Gates, Harvard University‘de bir hukuk öğrencisi olarak katılmak için Seattle‘dan ayrıldı. Ancak, Gates‘in ilk sevgisini, zamanının çoğunu Harvard‘ın bilgisayar merkezinde programlama becerilerini geliştirmeye harcadığı zaman bırakmadı. Yakın zamanda Paul Allen, Boston‘a taşındı, Harvard‘dan çıkmak için Gates’e baskı yaptı. Böylece ekip projelerinde tam zamanlı olarak çalışabilirdi. Bill Gates ne yapılacağından emin değildi, ancak kader onu bu yola getirdi.

Microsoft’un doğuşu

Ocak 1975’te Paul Allen, “Popular Electronics” dergisinde Altair 8800 mikrobilgisayarıyla ilgili bir makale okudu ve makaleyi Gates’e gösterdi. Bill Gates, Altair‘in yapımcıları olan MITS‘i aradı ve onun ve Paul Allen‘ın hizmetlerini Altair için yeni BASIC programlama dilinin bir versiyonunu yazmasını teklif etti. Sekiz hafta içinde Allen ve Gates, programlarını Altair BASIC adı altında dağıtmayı ve pazarlamayı kabul eden MITS‘e gösterebildiler. Altair anlaşması Gates ve Allen’a kendi yazılım şirketlerini kurmaları için ilham verdi. Şirket, 4 Nisan 1975’te Bill Gates‘in ilk CEO’su olmasıyla başladı.

Microsoft’un ismi nereden geldi?

29 Temmuz 1975’te Bill Gates, “Mikro-soft” adını Paul Allen‘e ortaklığından bahsetmek için bir mektupta kullandı. İsim, 26 Kasım 1976’da New Mexico eyalet sekreteriyle tescil edildi.

Ağustos 1977’de, şirket, ASCII Microsoft adlı Japonya‘daki ilk uluslararası ofisini açtı. 1981 yılında, şirket Washington eyaletinde kurulmuş ve Microsoft Inc. olmuştu. Bill Gates, Şirket ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Paul Allen, Executive VP idi.

MICROSOFT ÜRÜNLERİNİN TARİHÇESİ

Microsoft’un İşletim Sistemleri

Bir işletim sistemi, bir bilgisayarın çalışmasını sağlayan temel bir yazılımdır. Yeni kurulan bir şirket olarak, şirketin halka açık olarak piyasaya sürülen ilk işletim sistemi ürünü, 1980’de piyasaya sürülen Xenix adlı bir Unix sürümüdür. Xenix, şirketin bir önceki model olan Multi-Tool Word adlı şiketin ilk kelime işlemcisinin temeli olarak kullanılmıştır. Şirketin ilk başarılı işletim sistemi IBM için 1981’de yazdığı ve Tim Paterson‘un QDOS‘una dayanan MS-DOS veya Microsoft Disk İşletim Sistemi idi. Yüzyılın anlaşmasında, Bill Gates,yalnızca MS-DOS‘ı IBM‘ye lisanslamıştır. Yazılımın haklarını elinde bulunduran Bill Gates, bir servet kazandı ve şirket, büyük bir yazılım satıcısı haline geldi.

Microsoft Mouse

1983 yılında, şirketin bilişim sektöründe baş olmasıyla birlikte Microsoft Mouse 2 Mayıs 1983’te piyasaya sürüldü. Microsoft Windows, yeni bir grafik kullanıcı arabirimine ve IBM bilgisayarları için çoklu görev ortamına sahip bir işletim sistemiydi. 1986’da şirket halka açıldı ve Bill Gates 31 yaşında bir milyarder oldu.

Microsoft Office

1989 yılında Office yazılımı piyasaya sürüldü. Office, adından da anlaşılacağı gibi ofiste kullanabileceğiniz bir program paketidir. Bir kelime sahibi, elektronik tablo, bir posta programı, iş sunum yazılımı ve daha fazlasını içerir.

Internet Explorer

Ağustos 1995’te şirket, çevirmeli ağ, TCP / IP (İletim Denetimi Protokolü / Internet Protokolü) ve web tarayıcısı Internet Explorer 1.0 için yerleşik destek gibi internete bağlanmak için teknolojiler içeren Windows 95‘i yayımladı.

Xbox

2001 yılında şirket, ilk oyun birimini Xbox sistemini tanıttı. Ancak Xbox, Sony PlayStation 2‘den sert bir rekabetle karşılaştı ve sonunda şirket, Xbox‘ı durdurdu. Ancak, 2005 yılında şirket, Xbox 360 oyun konsolunu piyasaya sundu ve başarılı oldu.

Microsoft Surface

Şirket, 2012’de, Windows RT ve Windows 8 Pro‘yu çalıştıran tabletlerinin duyurulmasıyla bilgisayar donanım pazarına ilk adımını attı.


Microsoft nasıl kuruldu? Bill Gates’in ilginç hayat hikayesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yeşilay, Kapalı Mekanlarda Sigara Yasağını Çiğneyenlerin Önüne Geçecek Facebook mobil menü tasarımı değişti Samsung’dan Apple İçin Büyük Yatırım Instagram geçiçi olarak engellendin sorunu nasıl çözülür? Turkcell Goller Cepte Her Gol 100 MB bedava internet kampanyası Instagram sahte hesaplara savaş açtı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır