Microsoft zihin kontrolüyle Windows kullanımı sağlayacak

Ana Sayfa » Teknoloji » Microsoft zihin kontrolüyle Windows kullanımı sağlayacak
Microsoft zihin kontrolüyle Windows kullanımı sağlayacak

Microsoft, zihin kontrolü ile Windows uygulamalarını açmanızı sağlayacak bir patent geliştiriyor.

Şirketin üzerinde durduğu patent, şirketin EKG okumalarını uygulama açmak ve kontrol etmek için kullanmayı planladığını ortaya koyuyor. Microsoft zihin kontrollü bir ara yüzü patentlemeye başvurdu. Böylece bir uygulamayı yakında düşünerek açıp denetleyebileceksiniz.

Geçen hafta “Nörolojik verileri kullanarak bir uygulama durumunun değiştirilmesi” adlı patent geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Elektron çifti (EEG) yoluyla insan beyni dalgalarını okuyabilen bir cihaz açıklandı. Bu cihaz, elektrotları bir başın üzerine yerleştirmeyi içeren bir klinik ortamda sıklıkla kullanılmaktadır. Toplanan veriler daha sonra uygulamayı başlatmak ve kontrol etmek için kullanılır.

Microsoft 3D modelleme ile Windows kullanımını zihin kontrolünden öteye taışayacak

Bu teknolojinin 3D modelleme yazılımında, kelime işlemcilerinde, video oyunlarında, sanal gerçeklikte ve arttırılmış gerçeklik simülatörlerinde ve daha pek çok alanda kullanılabileceğini belirtti. Aynı ekip kısa süre önce beyin tarafından desteklenen bir hareket denetleyicisi için de bir patent başvurusunda bulundu.

Bu fütüristik patentlerin arkasındaki ekip, Windows bölümünden olan Applied Science Group’un baş bilimcisi Kazuhito Koishida, el hareket kontrolleri üzerinde çalışan Cem Keskin ve yapay göz geliştiren Prof. Jaeyoun Kim‘i içeriyor. Patent, Facebook‘un benzer beyin okuma teknolojisini ürünlerine entegre etme konusundaki iddialı planlarını izliyor ve kullanıcıların arayüzleri kontrol etmesine ve düşüncelerini aynı nevrolojik verileri kullanarak aktarmasına izin verecek.

Beyin okuma teknolojisinin geleceği ile ilgilenen tek büyük şirket Microsoft ve Facebook değil. CES 2018’de Nissan, beyninizin olaylara verdiği yanıtları okumak için benzer bir elektroensefalografi (EEG) kulaklık kullanan “beyinden-araca” (B2V) teknolojisini açıkladı; böylece yol üzerindeki tehlikeli durumlara daha hızlı cevap verebilirsiniz.


Microsoft zihin kontrolüyle Windows kullanımı sağlayacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung’un Note ve Akıllı Hoparlör Patenti Ortaya Çıktı Ericsson 2018 İnovasyon Ödülleri için başvurular başladı Uzay Ülkesi Asgardia için Başvuru Nasıl Yapılır? iPhone, en çok kullanılan fotoğraf kamerası seçildi Mobil Oyun Geliri 11.9 Milyar Dolar Yükseldi Google Arama Motoru’nun Arayüzünü Değiştirdi!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır