NASA astronotu 50 yıldır bu fotoğrafın sırrını sakladı

Ana Sayfa » Gündem » NASA astronotu 50 yıldır bu fotoğrafın sırrını sakladı
NASA astronotu 50 yıldır bu fotoğrafın sırrını sakladı

1969 yılında Ay inişinde çok önemli bir rol oynayan NASA astronotu Michael Collins, 50 yıl boyunca ilk kez Apollo 11 ekibinin daha önce hiç görülmemiş bir fotoğrafını ortaya çıkardı.

NASA, ilk iki astronotu 20 Temmuz 1969’da Ay’da indi ve ABD’nin Ay’daki uzay yarışını sonuçlandırdı. Apollo‘nun inişi sonucunda astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin‘in insanoğlu tarihinde ilk kez Ay’da yürüyenler olarak tarihe geçti. Ancak iki astronot, üç kişilik bir mürettebatın parçasıydı ve ay yörüngesinde Komuta Modülü pilotu Michael Collins olmasaydı, Ay’ın inişi hiçbir zaman başarılı olamazdı. Şimdi, Ay’ın iniş hızının 50’nci yıldönümü yaklaşırken, Bay Collins, yarım yüzyıldır günün ışığını görmeyen inanılmaz bir fotoğraf yayınladı.

NASA astronotu Michael Collins 50 yıllık yayımlanmamış fotoğrafı paylaştı

Emekli astronot bu hafta Ay’ın bir modeli önünde poz veren üç Apollo 11 astronotunun fotoğrafını Twitter‘da yayınladı. Grup çekimlerinde gülen üç NASA astronotu, Ay’a tarihsel yolculuklarını yaptıklarında 30’lu yaşlarındaydı. NASA bu belirli resmi kullanmamış olabilir, ancak aynı çekimdeki diğer ikonik görüntüler yıllar içinde kullanılmıştır.

Apollo programından önce Collins, NASA’nın Gemini programı için pilot olarak çalıştı. Apollo 11 misyonunun başarısından sonra astronot, uzay uçuşundan emekli oldu. NASA şunları söyledi: “Collins, Hava Kuvvetlerinden büyük bir general olarak emekli oldu ve 1970 yılında NASA‘dan ayrıldı. “Sadece Kamu İşleri Devlet Sekreteri Yardımcısı olarak görev yapmakla kalmadı, aynı zamanda 1971’den 1978’e kadar hizmet veren ve müze binasının inşasını ve açılışını denetleyen Smithsonian Enstitüsü Ulusal Hava ve Uzay Müzesi‘nin müdürü oldu.”

NASA’nın Apollo 11 misyonu hakkında hızlı bilgiler:

1. Neil Armstrong, Michael Collins ve Buzz Aldrin başarılarından dolayı Presidential Medal of Freedom ödülüne layık görüldü.

2. Üç astronot geri döndüklerinde birçok Ay taşı örneğiyle dünyaya dönmüş oldular.

3. Apollo 11, 16 Temmuz 1969‘da Florida‘da Cape Canaveral‘dan yola çıktı.

4. NASA’nın Apollo 11 ekibi, tarihi seyahatlerinde 8 gün uzayda kaldı.

5. NASA’nın Apollo 11’i Dünya’ya geri döndü ve 24 Temmuz 1969’da Pasifik Okyanusu’na sıçradı.


NASA astronotu 50 yıldır bu fotoğrafın sırrını sakladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Amazon Askeri Teknolojisinden Yararlanabilir Windows Phone  Angry Birds’e Veda Ediyor Akbank Hackathon Kayıtları Başladı! Sosyal Medyadaki Terör Destekçilerini Şikayet Edin! Facebook’un AR Gözlüğüne Ait Patent Yayınlandı Mercedes-AMG, Formula 1 Hibrit Teknolojisini Aldı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır