NASA, bu yıl önemli bir uzay navigasyon aracını test edecek

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » NASA, bu yıl önemli bir uzay navigasyon aracını test edecek
NASA, bu yıl önemli bir uzay navigasyon aracını test edecek

NASA, bu yıl önemli bir derin uzay navigasyon aracını test edecek.

Derin Uzay Atomik Saat (DSAC) sonunda test için hazır. NASA‘nın JPL‘si iki yıl boyunca üzerinde çalıştıktan sonra bu yıl başlatmak için hazırlıklara başladı. Mevcut uzay araçları ve gözlemevleri, navigasyon için atom saatleri kullanıyorlar. Sonuçta şimdiye kadarki en doğru zaman tutma cihazlarından bazıları. Bununla birlikte, çalışma şekli Düşük-Dünya Yörüngesinin ötesine geçen gemiler için ideal değildir.

Derin Uzay Atomik Saat (DSAC) ne işe yarıyor?

Gördüğünüz gibi, günümüzde uzay ajansları ve şirketlerin kullandığı atom saatleri, yerdeki antenlerle eşleştirilmelidir. Anten bir uzay aracına sinyaller gönderir ve gemi onları Dünya’ya gönderir. Mevcut saatler, bir uzay aracının konumunu, yolunu ve hızını hesaplamak için bir sinyal gönderme ve alma arasındaki farkı kullanır. Daha sonra bu hesaplamalara dayalı olarak uzay aracına komutlar gönderir. Sinyal ışık hızında hareket ederken, bu işlem hala sürebilir. Uzay aracının uzaklığı arttıkça, sinyal beklemek zorunda kalır. Derin Uzay Atomik Saati, uzay aracının kendisinde yer almasıyla bu sorunu çözer; bu, iki yönlü izlemeye güvenmek zorunda olmadığı anlamına gelir.

Topraktan gönderilen sinyali, ev sahibinin konumu ve hızı için o sinyali geri atmak zorunda kalmadan hesaplamak için kullanabilir. Bu, araçların rotayı mevcut olanlardan daha hızlı hareket ettirebileceği ve değiştirebileceği anlamına gelir. Sonuç bakımından antenleri yeniden ayarlamaktan çok, görev hedeflerini tamamlamaya odaklanabilir. Buna ek olarak, DSAC, araçların yanıt vermesini beklemelerine gerek duymadığı için yerdeki antenlerin bir alandaki birden fazla uyduyu (Mars yörüngesi) takip etmesini sağlayacak.

DSAC, General Atomic‘in Orbital Test Bed uzay aracı ile bağlantılı olarak bu yıl başlatacak ve ABD Hava Kuvvetleri Uzay Teknolojisi Programı misyonunda ateşlenecek. Uzaya ev sahipliği yapabilir, çünkü dört bölmeli ekmek kızartma makinesi büyüklüğünde ve şu andaki buzdolabında boyutlandırılmış atomik saatlerden çok daha küçük. Ajans gelecek görevler için daha da küçültebilir. JPL‘nin nihai hedefi .03 nanosaniyelik doğruluk elde etmektir, ancak prototip doğru zamanı iki nanosaniye içinde tutabilirse yaklaşan testi başarıya ulaştırır.


NASA, bu yıl önemli bir uzay navigasyon aracını test edecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Güneş Tutulması Sonrası Google Trendi: Gözlerim Acıyor Rus Bilgisayar Korsanları 1000 İngiliz Milletvekilinin E-posta Adreslerini Ele Geçirdi Minecraft 4K grafikli versiyonunu 2018’de yayınlayacak BlackBerry KeyOne Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Özellik YouTube’u çöküşe getiren Filistin yanlısı hackerlar tutuklandı Netflix VR, Şimdi Google Play’de

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır