Nasa Neden Uzaya DNA Sequencer Gönderdi?

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Nasa Neden Uzaya DNA Sequencer Gönderdi?
Nasa Neden Uzaya DNA Sequencer Gönderdi?

NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna bir DNA sequencer gönderdi ve uzayda ilk DNA sıralamasını gerçekleştirmek için yolda.

SpaceX Dragon gemisi kargoyu taşımak için 18 Temmuzda fırlatıldı ve 20 Temmuzda ulaşması gerekiyor.Astronotlar uzay istasyonunda DNA dizilimini gerçekleştirecek.Genellikle mürettebat Dünya’ya sıralama için örnek göndermek zorunda ve bu aylar sürebiliyor.

Astronotlar İstasyonda kendi DNA dizisi için Biomolecule Sequencer adı verilen mikrogravite için tasarlanmış minyatür bir ekipman ile kendi sağlıklarını izleyecek ve mikroplar tespit edecekler.NASA ‘’ güneş sisteminde DNA tabanlı bir yaşam varsa bunu tespit etmemize yadım edebilir’’ dedi.

NASA ayrıca gelecekte uzay aracı üzerinde sıcaklık kontrolü sağlamak için ve 3 boyutlu yeni solar hücre için faz değişim hız değiştiricisi de göndermiş.

ISS(İnternational Space Station) de ticari uzay aracı için ilk uluslar arası takma adaptörü gönderecektir.

NASA’nın uluslar arası uzay istasyonu program yöneticisi Kirk Shireman :’’Uzay istasyonu için her ticari ikmali uçuş önemli bir olaydır.Bilim yedek donanımı, ekip malzemeleri..Her şey görevimizi sürdürmek için hayati önem taşımaktadır.’’ Dedi.

‘’Uzayda yeni aletlerle değişik deneylere daha önce teşebbüs edilmedi ve  uluslar arası adaptör US ticari mürettebat uzay aracının geleceği için hayati önem taşıyor. Dragon ‘ u başarıyla havalandırdık ve heyecanlıyız.’’

Bir sonraki ISS ikmal görevi 26 Ağustos’ta olacak.

Nasa Neden Uzaya DNA Sequencer Gönderdi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Steam Kış İndirimlerinin Tarihi Belli OlduMostar Gençlik Bilişim Kampı BaşlıyorTürkiye’de YouTube Erişimi SınırlandırıldıGame of Thrones, 7. Sezonuna Ait İlk Fragmanı YayınlandıYoutube’dan 4K Canlı Yayın ÖzelliğiTwitter Sayesinde İlk Kez 360 Video Apple TV’ye geldi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır