NASA 37 yıl sonra Voyager 1’in iticilerini harekete geçirdi

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » NASA 37 yıl sonra Voyager 1’in iticilerini harekete geçirdi
NASA 37 yıl sonra Voyager 1’in iticilerini harekete geçirdi

NASA 37 yıl aradan sonra Voyager 1‘in yedek iticilerini ateşleyerek harekete geçirdi.

NASA, yıllardan bu yana birçok donanımıyla uzayın derinliklerinde adeta dahada çok bilgi edinmek için çırpınıyor denebilir. New Horizons, Ocak 2019’da 2014 MU69 olarak adlandırılan küçük bir buzul cesedini kontrol etmeye hazırlanırken, Dawn uzay aracının Ceres‘teki görevini ikinci kez genişletti. Dün NASA, Voyager 1′in yedeklemesinin başarıyla dördünü ateşlediğini açıkladı. 1980’den beri kullanılmayan, itici güçleri birkaç yıl ömrünü uzatacak.

Voyager 1’in iticileri eskisi gibi iyi performans göstermeyecek

Voyager 1, güneş sistemimizin dışında uçan insan tarafından yapılmış tek nesne ve yine de dünyadan talimatlar gönderilmesini sağlayan Deep Space Network aracılığıyla iletişim kuruyor. Prob şu anda, anteni yeryüzüne doğru döndürmek için yalnızca bir saniyede milisaniyelik bir sürede ateş açarak küçük düzeltmeler yapmak için tutum kontrol iticileri kullanıyor. Bununla birlikte, 2014’ten beri mühendisler, iticilerin aşınmış olduğunu ve bu kadar etkili olmadığını keşfettiler. Voyager kendisini her zaman döndürmesi gerekiyor ve 10 milisaniyelik sürede hafif dönerek yapıyor. Bu işlemde iticileri kullanıyor. Bununla birlikte, 2014’ten beri mühendisler, iticilerin aşınmış olduğunu ve bu kadar etkili olmadığını keşfettiler.

JPL mühendisleri alternatiflere bakmaya başladılar ve uzay aracını yönlendirecek yeni bir yol buldu. Bulunan yolsa, probun yörünge düzeltme manevrası (TCM) iticileri destekleyecek. Bunlar uzay aracının arkasında bulunuyor ve şimdiye kadar kullandıkları iticilerle aynı. Bu iticilerin son aktif oldukları zaman, Kasım 1980’de, sondaj Satürn tarafından sıkıştı. O zamandan beri kullanılmadılar. Salı günü, Jet Propulsion Laboratory ilk kez ateşledi ve çalıştığını keşfettiler. Voyager proje müdürü Suzanne Dodd‘a göre, yeniden aktif olan iticiler, 2-3 yıl daha yaşam süresine yardımcı olacağını umuyor.


NASA 37 yıl sonra Voyager 1’in iticilerini harekete geçirdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung patenti katlanabilir bir OLED ekranı işaret ediyor Netflix’in 125 milyon aboneye ulaştığı ortaya çıktı Snapchat, Hikayeler Arama Özelliği Ekledi Note 5 (Wipe) Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır ? Ücretsiz Adli Bilişim Kampı Başvuruları Başladı iPhone Marka Cihaz Yüzünden Hayatını Kaybetti

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır