NASA’nın Ay kolonisi için detaylı planları ortaya çıktı

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » NASA’nın Ay kolonisi için detaylı planları ortaya çıktı
NASA’nın Ay kolonisi için detaylı planları ortaya çıktı

NASA çabalarını her zaman bit Ay kolonisi kurmaya odaklanıyor ve birçok ayrıntı içeren planlarıyla kusursuz bir iş başarma gayretinde olmasının nedeni masraflı ve çok zorlu bir iş olması. Peki ya uzayda bir koloni için ayrıntı düşündünüz mü?

NASA çabalarını her zaman Ay‘da bir koloni kurmaya odaklanıyor ve bu, insan hayatını sürdürebilecek bir yerleşme veya güneş sisteminin geri kalanı için bir kapı açılması anlamına gelebilir. Bir ay üstü kurmak, inşaat malzemelerinin bir rokete taşınması ve döşenmesi kadar basit olmayabilir. Ay yüzeyine yerleşmeyi düşünmeden önce Ay’daki ortamın nasıl çalıştığını anlamak gerekir. NASA‘nın üst düzey teknisyeni ve gezegensel karakollar inşa etmede uzman olan Robert P. Mueller, Newsweek (NW) ile yaptığı röportajda Ay’da kalıcı bir yaşam alanı oluşturmanın nasıl mümkün olabileceğini ayrıntılarıyla anlattı.

NASA Ay kolonisi için neler yapacak

Mueller‘e göre, Ay‘daki inşaatın ilk yönü, yollar, otoparklar, iniş takozları ve gün boyunca sıcaklığı koruyabilen termal alanlar gibi iki boyutlu özelliklerin oluşturulması lazım. Daha sonra hangarlar ve yaşam alanları gibi üç boyutlu projeler geliyor. Bu tür yapılar barınaktan başka şeyler değil, insanların yaşaması ve çalışması için basınçlı ve hava geçirmez olması gerekir.

Ay kolonisi için inşaat görevini robotlar görev alacak

Bu binaların tasarımı hakkında sorular sorulduğunda, Mueller, Ay yüzeyinin çevresi hakkında konuştu. Başta, insanların orada olmaması için aydaki inşaatın robotlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda sözlerine devam etti. Önce robotlar gönderilecek, temel inşaata başlanacak ve insanlar daha sonra varacak. Bunun için gerekli olan teknolojinin henüz burada olmadığını ve şu andan itibaren 10 ila 20 yıl içinde mümkün olabileceğini de sözlerine ekledi.

NASA Ay kolonisi bina örneği 2

Mueller, binaların kendisinin de yerel malzemelerden yapılması gerektiğini söyledi. Başta barınak prefabrikasyonunun yapılması gerekecek. Ancak sonunda inşaatın Dünya’dan bağımsız olması gerekli. Ay‘da inşaat için kullanılabilecek çok miktarda “Regolith” veya ezilmiş kaya bulunuyor. İnşaatın ilk aşaması yapıldıktan sonra, yalnızca robotları göndermek ve Güneş’ten enerji ve inşaat için Mars malzemesi kullanmak mümkün olacak.

Ay kolonisi 3D yazıcılar tarafından kurulacak

Ciddi çalışılmakta olan tüm tekniklerden Mueller, ayın yapımında 3D baskının yol açacağına inanıyor. Küçük 3D yazıcıların, Ay’da dev bir 3D yazıcı için gereken parçaları yazdırdıkları bir durumdan bahsediyordu. Daha sonra büyük 3D yazıcı, Ay‘da bağımsız olarak çalışmaya devam edebilen bir dizi robot ve yazıcıyı ayarlayarak daha fazla yazıcı ve tüm bina yazdırabilir.

Barınaklardan söz ederken Mueller, yemekten bahsetmeye devam etti. Lider, LED ışıklarının anahtar olduğunu belirtti. Mor LED’lerin, bitkiler için gelişecek sıcaklık ve ışığı sağlamak için en iyi yol olduğu bilinmektedir. Ayrıca, yerel ay toprağı kullanarak bitki yetiştirme olasılığı hakkında konuştu. Laboratuvar tarafından yapılan çalışmalarla Mars toprağı sadece bitkileri değil solucanları da sürdürebildiğini kanıtladı, NW, bunun henüz ay topraklarıyla kanıtlanmadığını belirtti.

Ay koloinisi bina örneği

Mueller‘a göre yiyecek kaynağı olmaktan ayrı olarak, uzayda bitki sahibi olmak için gezginler için fizyolojik avantajları olduğunubelirtiyor. Mueller, söz konusu ‘su’ olduğunda, Mars’ta olduğu kadar Ay‘da da bol miktarda olduğunu belirtti. Sadece topraktan çıkarılması gerekiyor. Topraktan su çıkarıldıktan sonra toprağın saflaştırılması gerekir. Ancak bu işlemden sonra su tüketilebilir. O, suyun uzaydaki en önemli kaynak olduğunu belirtti.

Sonuçta, Mars‘ta insanlar bunu yapmadan önce Ay‘da bir koloni kurmak mümkün olabilir gibi görünüyor. Mars‘a ulaşmak ve oradaki bir koloni kurmak için istekli olan SpaceX‘in CEO’su Elon Musk, başka bir gezegende üst kurma konusunda ciddiliğini gösteriyor. Ayrıca Japon uzay ajansı JAXA, Ay‘da birkaç mağara tespit etti. Ajans, mağaraların bir ay şehri inşa etmeye başlamak için doğru yer olduğuna inanıyor.

 


NASA’nın Ay kolonisi için detaylı planları ortaya çıktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Twitter Artık Lite Versiyonuyla Daha Hızlı WhatsApp Veri Paylaşımını Engellemek Anonymous, RedHack ile olan ortaklığını sonlandırdı LG, ucuz K serisi telefonlarını yeni donanımla güncelleştiriyor iPhone X, Güney Kore’de rekor satış gerçekleştirdi Super Mario Run, Mart Ayında Android’te Olacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır