NASA’nın ısı kalkanı, test sonucu başarısızlıkla sonuçlandı

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » NASA’nın ısı kalkanı, test sonucu başarısızlıkla sonuçlandı
NASA’nın ısı kalkanı, test sonucu başarısızlıkla sonuçlandı

NASA‘nın bir sonraki Mars gezisi için tasarlanan ısı kalkanı, Perşembe günü ajanstan duyuruya göre test sırasında başarısız oldu.

Mars 2020‘nin ısı kalkanlarından biri, bir haftalık bir dizi testten sonra başarısızlıkla sonuçlandı. NASA‘nın Lockheed Martin‘den yeni bir parça üretmesini istemek dışında bir seçeneği kalmadı. Isı kalkanının amacı Mars 2020 gezici ve iniş sistemini korumaktır. Böylece Mars atmosferine girdiklerinde yanmazlar. Sistem, 3.800℉ (2093℃) kadar sıcaklıklara dayanmak zorunda kalacağından, NASA ve Lockheed Martin (görev için yüklenici), kalkanın giriş sırasında karşılaşacaklarından %20 daha fazla kuvvete maruz kalmasına neden oldu.

NASA, Mars 2020 misyonu için gerekli önlemlerini alıyor

Kalkanı denetledikten sonra NASA, dış kenarı yakınında tüm çevresine yayılan beklenmedik bir kırılma olduğunu buldu. Lockheed Martin şimdi görev için yeni bir tane inşa edecek. Ayrıca hasarlı kalkanı da tamir edecek. Aynı tip bir kalkan, 5 Mayıs’ta kalkışa çıkması nedeniyle InSight adlı bir iniş, başka bir Mars görevine kurulacak. Ancak bu misyon 12 Nisan‘da tespit edilen Mars 2020 ısı kalkanındaki çatlaktan etkilenmemelidir. Esas olarak aynı kalkan kullanılacak ve NASA personeli, Kasım ayı sonlarında yapılması planlanan açılış sırasında beklemesi gerektiğinden emin.

Ne yazık ki, bu olay, ajans ve özel uzay şirketlerinin neden ilk önce sıkı bir testle roketler, kapsüller ve bireysel bileşenlerini yerleştirmek zorunda olduklarının mükemmel bir örneğidir. Milyon dolarlık uzay aracını kaybetmek yerine daha çok harcama yapmak en iyisidir. Mars 2020’nin durumunda, 2 milyar dolarlık misyon, Mars‘taki geçmiş yaşam olasılığını incelemek ve numuneleri toplamak için gezegenin yüzeyine inmek için tasarlanmış bir gezici içerir. İyi haber, kurumun olayla ilgili olarak 2020’de James Webb Teleskobu’na yapılanlar gibi hedef lansmanını etkileyeceğine inanmıyor. Bu yüzden görev için yeni bir isim düşünmek zorunda değil.

NASA’nın ısı kalkanı, test sonucu başarısızlıkla sonuçlandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 acheter followers

RASTGELE İÇERİKLER

E3’de Tanıtılan Bütün Oyunlar ve Ayrıntılar Dünyanın en büyük inovasyon yarışmasından  Vestel’e ödül Teknofest İstanbul ne zaman yapılacak? Başvuru nasıl yapılır? Vodafone 29 Ekim bedava internet kampanyası 2018 Amazon’dan Çılgın Alışveriş Projesi : Amazon Go ByLock uygulaması hakkında bilmediğiniz 5 bilgi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır