Opera Mini kripto para madenciliği yapan siteleri engelliyor

Ana Sayfa » Gündem » Opera Mini kripto para madenciliği yapan siteleri engelliyor
Opera Mini kripto para madenciliği yapan siteleri engelliyor

Opera Mini arka planda kullanıcılardan gizli kripto para madenciliği yapan siteleri engellemek için yeni özelliği aktif etti.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, web siteleri, kripto paraların artan değerini göz önünde bulundurarak kötü yollardan yararlanmaya başladı. Birçok web sitesi, kripto para para kazanması için cihazınızın işlem gücünü kullanan komut dosyaları içermeye başladı. Komut dizileri genellikle masaüstü bilgisayarlarda göze çarpmıyor olsa da, akıllı telefonları yavaşlatıp pilin çok daha hızlı bitmesine sebep oluyor.

Opera, tarayıcıların reklam engelleme özelliğinin bir parçası olarak Android için Opera Mini ve diğer mobil versiyonlarında kripto para alanında bir özellik ekledi. Bu özellik, arka planda kullanıcılardan gizli bazı komut satırlarıyla kişilerin cihazlarını kullanarak kripto para madenciliği yapan siteleri içeriyor. Basitçe söylemek gerekirse, sizden gizli yapılacak ve cihazınıza zarar verecek kripto para madenciliğini engelleyecektir. Ayrıca şirket bu özelliği bu ayın başında masaüstü tarayıcısına eklemişti.

Opera‘da Ürün Pazarlama Müdürü Jan Standal, web e göz attığımızda cihazınızın madenciliğe maruz kaldığı hiçbir görsel ipucunun bulunmadığını söylüyor. Bazı haberlere göre, şu anda kriptojack’a maruz kalan 3 milyondan fazla web sitesi var. Bu nedenle ekstra koruma ihtiyacı her zamankinden daha büyük. Madencilik komut dosyalarını engelleyerek, Opera, kullanıcılarının akıllı telefonlarının sorunsuz çalışmasını ve gizli olarak çalışan kripto para madenciliğinde önüne geçer.

Opera Mini’deki bu özellik nasıl aktif edilir?

Android için Opera Mini ve normal sürümünde reklam engelleyicisini etkinleştirirken, yeni anti-kripto para madenciliği özelliği varsayılan olarak etkinleştirilir. Reklam engelleyici, “Ayarlar” da etkinleştirilebilir ve bir web sayfasının kodlamasına yazılan madencilik komut dosyalarını otomatik olarak algılar ve durdurur.

Tarayıcınızın kriptokrasi madenciliğinden etkilenip etkilenmediğini kontrol edin

Kuruluş, tarayıcınızın istenmeyen şifreleme madenciliğinden etkilenip etkilenmediğini söylemenizi kolaylaştırmak için, yalnızca bunları güvenle kontrol eden bir web sitesi hazırladı. Cihazınızın madencilikten etkilenip etkilenmediğini görmek için mobil veya masaüstü tarayıcınızda www.cryptojackingtest.com adresine gidin.

Kuruluşun Samsung Galaxy S8 ve HTC One‘da yaptığı birkaç testten sonra Opera geliştiricileri, kripto para için yazımların akıllı telefonların CPU kullanımını yüzde 100’e kadar artırabileceğini belirlediler. Bu, pil boşalımının artmasına ve telefonun aşırı ısınmasına neden olabilir. Daha sonrasında Opera Mini‘yi test ettikten sonra ve Android için reklam engelleyicisini etkinleştirdikten sonra, bazı telefonların CPU kullanımının %100’ünü karşılayabildiğini tespit etti.


Opera Mini kripto para madenciliği yapan siteleri engelliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

PayPal Ülkemize Geri Dönüyor! Apple Canavarı, Apple Store’daki Cihazları Teker Teker Parçaladı! Facebook Messenger Uygulamasına İki Ayrı Özellik Geliyor Dünyanın İlk “Transformer”ını üreten Yerli Firma Far Cry 5, Steam üzerinde bazı ülkelerden kaldırıldı Burak Ertaş kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır