Ortak İnternet Kullananlara BTK Tarafından SMS Doğrulaması Getiriliyor

Ana Sayfa » Gündem » Ortak İnternet Kullananlara BTK Tarafından SMS Doğrulaması Getiriliyor
Ortak İnternet Kullananlara BTK Tarafından SMS Doğrulaması Getiriliyor

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ortak internet kullanımı hizmeti veren alanlara yeni yönetmelik ile beraber bir düzenleme getiriyor.

Ülkemizde birçok kafe restaurant ve benzeri yerlerdeki ortak Wi-Fi kullanımına bir düzenleme geliyor. Bu yönetmelik açık ve kapalı alanlarda internet hizmeti veren her yeri kapsamakta. Ayrıca internet kafeler de bu düzenlemeye dahil oluyor.

BTK’nın yönetmeliğine göre neler olacak?

Yönetmeliğe göre hizmet veren bu alanlar erişim kayıtlarını 2 yıl boyunca saklamak zorunda kalacak ve ayrıca denetlemeye gelindiğinde bunları gösterecekler. Eğer internet kafe gibi bu işten para kazanan bir yer ise içerik filtreleme , sabit IP kullanımı ve güvenli internet kullanımını da kontrol etmek durumunda kalıyor 2 yıl boyunca.

Bu kafelere gelen bir diğer düzenleme ise bilgisayarlarda uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamayacak. Bu gelişmenin özellikle ebeveynler için iyi olduğunu söyleyebiliriz. 12 Yaşından küçükler ve saat 20.00’dan sonra 15 yaşından küçükler bu tür mekanlara velileri ile birlikte girebilecekler. Bu hükümlere uymayanlara ise ilk seferde uyarma, ikinci seferde üç güne kadar kapatma ve üçüncü seferde 1000TL-15000TL arasında değişen para cezaları uygulanacak.

Bu konu hakkında diğer düzenlemelere buradan ulaşabilirsiniz.


Ortak İnternet Kullananlara BTK Tarafından SMS Doğrulaması Getiriliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung Galaxy Note 9, 5G desteğiyle gelebilir Samsung büyük TV günleri başladı SpaceX Starship aracının ilk ticari uçuşunu 2021’de planlıyor En güncel indirme merkezi: Paşaİndir Intel, Broadcom’u satın almak istiyor Yeni Galaxy Note 7 İçin Tarih Açıklandı!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır