Paris fosil yakıtlı araçları 2030 yılına kadar yasaklayabilir

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Paris fosil yakıtlı araçları 2030 yılına kadar yasaklayabilir
Paris fosil yakıtlı araçları 2030 yılına kadar yasaklayabilir

Paris, şehirdeki fosil yakıtla çalışan otomobilleri 2030 yılına kadar yasaklamayı planlıyor.

Hava kirliliğini azaltma konusundaki en son girişimiyle Paris, 2030 yılına kadar fosil yakıtlı araçları yollardan uzakta olmasını istiyor. Perşembe günü yapılan tartışmalı hareket, Belediye Başkanı Anne Hidalgo‘nun 2024 yılına kadar Paris‘teki bütün dizel otomobilleri şehirden uzak tutması planını açıkladı.

Birçok Parislinin bir otomobil sahibi olmadığı halde Hidalgo, Paris‘i daha yeşil bir şehir haline getirme çabalasın da. Özellikle de Seine Nehri boyunca araç trafiğini yavaşlatan bisiklet yollarını ekleyerek ileri adım attı. Onun bu hareketinden dolayı bazıları onu arabalara karşı savaş yürütmekle suçladı.

Yetkililer, bu eleştirilerden uzak durarak, Perşembe günü 2030 son başvuru tarihinin uygun bir yasak olmadığını “uygulanabilir ve gerçekçi” bir amaçla ısrarla dile getirdi. Açıklamada, yetkililerinin konuyu konut sakinleri ve otomobil üreticileriyle önümüzdeki aylarda tartışmaya devam edeceği açıkladı.

Paris Hükumeti hava kirliliği üzerine geçen yıldan bu yana birçok yaptırım uyguladı

Son birkaç yıldır Paris hava kirliliği ile karşı karşıya. Bu hava kirliliğine karşılık, tüm araba sahiplerinin yarısını araçlarını kullanılmaması için birkaç gün boyunca toplu taşıma araçlarını ücretsiz yapmak için zorladı. Bu sayede toplu taşıma araçları ile hava kirliliği aza indirilecekti. Fakat bu plan sürekli olarak uygulanabilir bir formata sahip değil. Hidalgo, bir dizi tedbirle kirliliği azaltmak istiyor. Bunun için ayda bir kez ünlü Champs-Elysees Caddesi‘ndeki trafiği yasaklayan bir program başlattı.  Geçen yıl ise, 3.5 kilometrelik bir şehir merkezi yolunu kapatmaya ve bir gezinti yoluna dönüştürmeye karar verdiler. Bir yıl sonra, hava kirliliğini ölçen alet, söz konusu hareketin kent sakinlerinin tüm şehirdeki karbon emisyonlarına maruz kalması üzerinde önemli bir etkisi olmadığını söyledi. Yani yapılan bu yaptırımın pek işe yaramadığı görüldü.

Hidalgo, 2030’da benzinli otomobilleri Paris yollarından yoketme hırsıyla Fransız hükumetinden daha hızlı olmak istiyor. Çevre Bakanı Nicolas Hulot, Fransa’dan tüm fosil yakıt araçlarını 2040‘a kadar yasaklamak istediğini söyledi.

 


Paris fosil yakıtlı araçları 2030 yılına kadar yasaklayabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Levent Keleş17 Ekim 2017

Böyle bir fikrin birçok ülkede yürürlüğe girmesi gerçekten mutlu edici bir gelisme 🙂

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Amazon 100.000 Kişiye Daha İş Veriyor Google, isteğe bağlı artırılmış güvenlik sunacak ePTTAVM üzerinden e-tanzim ile nasıl alışveriş yapılır? Instagram, kullanıcıların ilgisini çekecek özellikler getiriyor Hoverboard Technologies’in Yeni Kaykayı Mercedes-AMG, Formula 1 Hibrit Teknolojisini Aldı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır