PayPal Türkiye’ye Geri Dönemeyebilir!

Ana Sayfa » Teknoloji » PayPal Türkiye’ye Geri Dönemeyebilir!
PayPal Türkiye’ye Geri Dönemeyebilir!

PayPal, 1 yılın ardında açılma ümidi iyice tükendi ve tekrardan Türkiye‘ye hizmet veremeyeceği gözüküyor.

Herkes tam olarak hizmetin sona erdiği tarihi bilmese de PayPal, 6 Haziran 2016 tarihinden bu yana hizmete pasif durumda. Şirketin yapmış olduğu açıklamaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. O tarihten birkaç ay sonra ümitsiz geçse de 15 Temmuz 2016 gecesinden sonra devlet düzeninde bir takım görevden alınmalar ve değişikler yaşanmıştı. Olayların asıl nedeni ise BDDK tarafından alınan kararlar doğrultusunda sunucuları Türkiye‘ye taşımadığı gerekçesiydi. BDDK‘dan ihraçlar başlamasıyla birlikte ve şirketin yetkililerinden birisinin atmış olduğu tweet ile yeniden bir ümit doğmuştu. Şirket eğer Cross Border adı verilen sınır ötesi sistem ile tekrar faaliyetlerine başlayarak sunucuları Türkiye‘ye yavaş yavaş taşınmış olacaktı. Son olarak alınan bu karar BDDK tarafından da onaylandığı zaman hizmet kaldığı yerden devam edecekti. Fakat şirketin yetkilileri Mart 2017 tarihinde tekrardan faaliyetlerine başlayacaklarını açıklasalar da böyle bir durum söz konusu olmadı.

Verilen tarihten bu yana yetkililerden haber yok

Mart ayını geçeli birkaç ay oldu fakat verilen tarihten bu yana hiçbir şey gerçekleşmedi. Aradan aylar geçmesine rağmen şirketin yetkililerinden hiçbir açıklamada gelmedi. Mart 2017 tarihini veren şirket yetkilisi, verilen tarihte bir şey gerçekleşmemesiyle birlikte aylar geçmesine rağmen bu durumla ilgili açıklama yapmadı. Verilen tarihten bu yana hiçbir açıklama yapılmamasıyla birlikte hiçbir gelişmede yer almıyor. (Anlaşılan yetkililer bu süreç içerisinde bir şey yapamayınca ümidi kesmiş gibi görünüyor.)

PayPal Türkiye

PayPal Türkiye

PayPal’ın yerine İninal alternatifi çıktı

PayPal, Türkiye’de hizmete kapandığından bu yana hizmete geri dönmek için fiziki olarak hiçbir gelişme göremedik. Bununla birlikte yerli üretime ve girişime önem verilmesiyle dünyaca popüler hizmet yerine hatırı sayılacak şekilde İninal ortaya çıktı. İninal ile MasterCard‘ın geçtiği her yerde çevrimiçi ve MasterCard geçerli olan bütün mağazalarda, marketler gibi birçok yerde kullanabiliyoruz. Fakat İninal ile bir kredi kartına veya başka banka hesabına para yatıramıyoruz. Bu nedenle PayPal kadar etkili olamıyor.

PayPal’dan sonra yeni 2 alternatif hizmet

Ne kadar kullanım alanında neredeyse işlevli olsa da internet üzere iş yapanlar için ödeme seçeneği olarak kısıtlı olabiliyor. İninal‘den sonra Papara girişiminin ortaya çıkması İninal’in Türkiye‘deki vizyonunu yavaş yavaş unutturmaya başladı. Hatta Papara‘nın çıkmasıyla beraber yaygınlaşırsa İninal‘ın geleceğine zarar verebilir. Çünkü Papara‘nın sunacak olacağı hizmet neredeyse Paypal‘a daha yakın fakat onun kadar hizmet ve istihdam sağlamayacağıvkabul bir şey.

PayPal bütün bunların sonucunda Türkiye vizyonundan vazgeçmişe benziyor!

Yani her şeyi bir araya toplarsak geçtiğimiz birkaç ay önce verilen tarih Mart olmasına rağmen harhangi bir şey yaşanmadı. Onunla birlikte hiçbir yetkiliden konuyla iligli sağlanmamasıyla beraber neden Mart ayında hiçbir şey yaşanmamasıyla hakkında açıklama yapmaması ümitleri iyice tüketti. Bu sorunların yanında yerli üretim olan İninal ve Papara‘nın çıkmasıyla birlikte PayPal‘ın Türkiye‘deki misyon ve vizyonunu düşürmüş gibi gözükmesiyle beklentileri dibe çekti.

Sonuç olarak PayPal‘ın Mart ayında Türkiye‘ye yeniden hizmet verememesi ve buna benzer yerli alternatiflerin çıkması şirketin hem ümidini keserek yerli girişimlerin eski alternatifi ele geçirmesi şirketin Türkiye için yeni ümitlerine son vermişe benziyor.

 

İlginizi çekebilir;

İstanbul’da İnternet Ücretsiz Olacak!

 


PayPal Türkiye’ye Geri Dönemeyebilir! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kemal Yavuz18 Kasım 2017

Avrupa’daki birçok müzik grubu webshopları, yazılımların resmi webshopları Paypal ve banka transferinden başka alternatif vermiyor. Bu durumda Paypal’ın hala bir alternatifi olduğu söylenemez.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

NASA Uzay Boşluğunun Sesini Dinleyebiliyor! NASA, bu yıl önemli bir uzay navigasyon aracını test edecek PlayStation Plus Bir Hafta Boyunca Ücretsiz Olacak MMG 2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesine Sayılı Günler Kaldı PUBG Oyunu Xbox One İçin Duyuruldu Fotoğrafları İçin Bölgedeki İnterneti Kesti

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır