Pentagon, Huawei ve ZTE cihazlarının satışlarını yasakladı

Ana Sayfa » Gündem » Pentagon, Huawei ve ZTE cihazlarının satışlarını yasakladı
Pentagon, Huawei ve ZTE cihazlarının satışlarını yasakladı

Pentagon, ABD askeri üslerinde Huawei ve ZTE telefonları satışları yasaklandı.

Çinli firma ZTE geçtiğimiz günlerde ABD merkezli tedarikçileriyle yedi yıldır süren ilişkileri sonrasında satış yasağı yedi. Yasak, şirketin daha önce kararlaştırdığı bir yaptırım ihlali olayından kaynaklanıyordu. Halihazırda ABD‘nin akıllı telefon pazarına girmeyi oldukça zor bulmuş olan Huawei‘ye de benzer bir araştırma yapılmaktadır. Pentagon‘un Huawei ve ZTE akıllı telefonlarını satmayı bırakması için dünya çapındaki ABD askeri üsleri üzerindeki perakende satış noktalarının sipariş edilmesi nedeniyle sıkıntıları çok uzak.

ABD yönetimi de Huawei ve ZTE gibi Çinli şirketlere karşı güvenlik endişelerini dile getirdi. Washington’daki yetkililer, Pekin’in bu şirketleri kullanıcılara casusluk yapmak için yaptıkları ürünlere girmeye veya cihazları tamamen devre dışı bırakmaya zorlayabileceği görüşündedir. Bu, hem Huawei hem de ZTE‘nin sürekli olarak reddettiği bir suçlama.

Pentagon sözcüsü Çinli cihaz üreticilerine casusluk iddiasında bulundu

Pentagon’un sözcüsü The Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, “Huawei ve ZTE cihazları departman personeli, bilgileri ve misyonu için kabul edilemez bir risk oluşturabilir.” sözünü paylaştı. Bu şirketlerin güvencelerine rağmen, ordu ve hava kuvvetleri borsası tarafından verilen yönerge, Huawei ve ZTE akıllı telefonlarının dünya çapındaki ABD askeri üslerinde perakende satış mağazalarındaki raflardan çıkarılmasına neden olacak. ABD askeri personelinin bu şirketlerden kişisel kullanım için cihaz satın alması yasaklanmış durumda. Ancak başka yerlerden satın almak zorunda kalacaklar.


Pentagon, Huawei ve ZTE cihazlarının satışlarını yasakladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Araştırmacılar ölümü öngörebilecek yapay zeka geliştiriyor Mozilla Firefox acil düzeltme eki yayınlandı Hoverboard Technologies’in Yeni Kaykayı İkea, İngiltere’de Güneş Pilleri Satmaya Başladı! Microsoft’un Yeni Bilgisayarı: Surface Studio Mostar Gençlik Bilişim Kampı Başlıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır