Rus bilim insanları ‘uzay motosikleti’ yapmaya çalışıyorlar

Ana Sayfa » Teknoloji » Rus bilim insanları ‘uzay motosikleti’ yapmaya çalışıyorlar
Rus bilim insanları ‘uzay motosikleti’ yapmaya çalışıyorlar

Rus bilim insanları on yıllardır ‘uzay motosikleti‘ yapmaya çalışıyor.

Geçen Cuma günü, iki Rus kozmonotu onarımı yapmak için Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dışındaki bir uzay yürüyüşünde sekiz saatten fazla zaman harcadı. Onları güvende tutmak için, çifti ISS dışına bağlanmıştı. Ancak Rus uzay bilimcileri uzun zamandır bir süre önce, daha özgürleştiren bir yörünge aygıtı; yeryüzleri arasındaki astronotları taşıyabilen “bir” uzay motosikleti “uygulamayı düşündüler.

Uzay motosikleti 1960 yılından bu yana Rus bilim insanları tarafından geliştiriliyor

Salı günü Rus uzay programı Roscosmos tarafından yayınlanan video, motosiklet sevinci sürüşlerini uzaya getirmek için yıllarca süren bu araştırmayı özetliyor. 1960’lı yıllardan başlayarak, manevra kabiliyetine sahip uzay araçlarının prototipleri önce Tomilino merkezli üretici Zvedza üretti. Daha sonra Sovyet askeri istasyonu Almaz tarafından geliştirildi. Proje somutlaştırılmamıştı. Bu nedenle birkaç yıl zaman kaybı yaşandı.

Uzay motosikleti on yıllar öncesinden bu yana birçok değişimden geçti

Ancak, uzay motosikletlerinin vizyonu, NASA‘nın uzayda astronotları herhangi bir uzay aracına bağlı olarak ulaşım yapmasına olanak tanıyan, ilerlemesini sağlayan sırt çantası olan manuel manevra birimini (MMU) başlatmasının ardından 1984’te yeniden gündeme geldi. Rus uzay topluluğu daha sonra, kozmonotlar Aleksandr Viktorenko ve Aleksandr Serebrov tarafından Şubat 1990’da Mir uzay istasyonunda test edilen manevra kabiliyeti olan 21KS birimini üretti. 21KS üniteleri, Mir ekipleri ile hiç görüşmediler ve 2001 yılında atmosfere ulaşana kadar istasyonun dışına sarktılar. ISS‘nin çeşitli ekipleri EVA Kurtarma (SAFER) ünitesi için Simplified Aid‘i geliştirdi.


Ayrıca geri dönüş için ayrı bir araç tasarlandı. Draper, her ikisi de acil durumlarda astronotları bir uzay aracına geri getirmek üzere tasarlandı. Roscosmos, kozmonotlar için istasyonlar arasında ulaşım için kullanılacak bir uzay motosikletinin hayalini 1960’lı yıllarda orijinal olarak öngörülmüş olan haliyle henüz geçemediği halde videonun özetinde “üzerinde çalışmaya devam ediyor” dedi.


Rus bilim insanları ‘uzay motosikleti’ yapmaya çalışıyorlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Göktürk-1 Uydusu Fırlatılmayı Bekliyor! Hacker Grubu 700.000’den Fazla Hesabı Satışa Çıkardı Cingöz Recai Filminden İlk Teaser Yayınlandı ! WhatsApp, Beta Versiyonuna Yeni Bir Özellik Eklendi E Okul çöktü mü? E Okul’a neden giriş yapılmıyor? LG G6’nın Yeni Görüntüleri Sızdı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır