Rus milyarder NASA’ya kafa tutacak

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Rus milyarder NASA’ya kafa tutacak
Rus milyarder NASA’ya kafa tutacak

Rus milyarder uzay dışı varlıkların hayatını araştırmak için NASA‘ya kafa tutmak için planlar üzerinden ilerliyor.

Eğer dünya dışı yaşamın bilimsel araştırmalarını yakından takip ediyorsanız, son aylarda Satürn’ün uydusu olan Enceladus‘un çok cazip olduğunu keşfedeceksiniz. Yüzeyi buz kütleleri ile kaplı altında bol miktarda su ve en altında da sıcak bir merkez bulunuyor.  2005 yılında Cassini uzay aracı tarafından gerçekleştirilen bir yakın geçiş sırasında, uzaya fışkıran buz yanardağları keşfedildi. Bu da uydunun hala aktif ve hareketli bir durumda olduğuna işaret ediyordu. Bu buz volkanlarından fışkıran “lavlar”, yani sıvı su; yüzeyi kaplayarak kraterleri örtüyor, yeni ve genç bir yüzey oluşturuyor. Sonucunda bu uyduda yaşam olabileceğinin hafif bir göstergesi olarak kabul edebiliriz.

NASA finansman sorunu yaşıyor

Yuri Milner, Alpha Centauri‘ye karşı sondalar başlatma planları için 100 milyon dolar tükettiği söyleniyor. Ancak, Enceladus‘un buz gibi kabuğunun altında neyin gizlendiğini bulmak tamamen başka bir konudur. Geçtiğimiz günlerde, NASA’nın kendisine yaklaşmadan önce bunu yapabileceğini düşündüğünü belirterek, ayın güney direğindeki derin çatlaklardan su akıtıp duran muazzam gayzerleri incelemek üzerine odaklanan planlarını açıkladı.

Milner, bir uzay ajansının harekete geçmesini beklediğini düşündüğünü söyleyerek, on yıllarca sürebileceğini düşünerek, Enceladus‘a, soğuk bir aydan gökyüzüne doğru çekilen suda bir şey bulma umuduyla düşük maliyetli bir araştırma göndermek istiyor. Diğer yandan da NASA bu konuda finansman kıtlığı yaşadığından dolayı Rus milyarderin önünü açmış oluyor.

 


Rus milyarder NASA’ya kafa tutacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google ve Facebook Milyar Dolarlık Para Cezasıyla Karşılaşabilir ZTE, Telefonunun Dünyanın En Hızlı Akıllı Telefon Olduğunu İddia Ediyor Şoförsüz Araçlar El İşareti Kullanarak Durdurulacak Facebook Otomatik Video Oynatma, Ses Nasıl Kapatılır HBO, Westworld’ün 2.sezonuna ait yeni fragman yayınladı Bosch, Termoteknoloji İnovasyon Merkezi Açtı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır