Rus Twitter hesapları İngiltere’nin AB üyeliğini etkiledi

Ana Sayfa » Gündem » Rus Twitter hesapları İngiltere’nin AB üyeliğini etkiledi
Rus Twitter hesapları İngiltere’nin AB üyeliğini etkiledi

Bazı Rus Twitter hesapları için İngiltere‘nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin çıkması üzerinde rol oynadığı düşünülüyor.

Rusya’nın Batılı siyaseti Twitter üzerinden etkileme girişiminde bulunması kesinlikle 2016 Amerikan seçimleri ile sınırlı olmadığı görülüyor. Hatırlarsak 2016 ABD seçimlerinden bu yana küresel haberlerde sahte haberler dışında Rusya’nın seçimleri etkilemiş olabileceği düşünülüyor. Tartışılan bu olay, sosyal medya platformlarında seçmenler adına kötü etkileyecek reklamların verilmesi dışında birçok yola başvurulduğu söylenebilir. Konunun özüne geri dönersek Rusya sadece ABD seçimleriyle sınırlı kalınmadığı, İngiltere‘nin AB üyeliğinden çıkma oylamasında da gizli etkenlerden birisi olduğu raporlandı.

Rus Twitter hesapları toplamda 29 hesaptan oluşmakla birlikte 268.643 takipçisi bulunuyordu

İngiltere‘nin Avrupa Birliği çıkışını (Brexit) destekleyen en az 29 sahte kullanıcı tespit edildi. Hesaplar Brexit‘le ilgili hashtag’ları kullanarak, İslamofobik düşünceyi karıştırdı ve ırkçı mülteci-karşıtı dil kullandı. Hesapların toplamda 268.643 takipçisi bulunuyorken yüzlerce kez paylaşılan birçok kez içerikte hesaplarda yer alıyordu.

Brexit ile doğrudan bağlantılı olan tweetler Haziran 2016’daki oylamadan hemen sonra yayınlandı. Ancak bunlar, tüm durumu yansıtan bir “enstantane” olarak nitelendirildi. Bununla birlikte, görünüşte Amerikalı hesapların bazıları önceden Avrupa’ya saplantılıydı. Hesaplarda terör saldırılarına tepki olarak benzer göç karşıtı ve İslam karşıtı mesajlar yayınlanıyordu. Bir önceki BuzzFeedstudy, AB‘den ayrılmayı destekleyen 13.000 Twitter botu tespit etmişti. Ancak bunların kaç tanesinin Rusya ile bağlantılı olduğu açık değil.

 


Rus Twitter hesapları İngiltere’nin AB üyeliğini etkiledi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Metin2 Pvp Neden bu kadar çok oynanıyor? Silikon Vadisi’nde Atanan Türk CEO YouTube’da Sadece 7 Ayda En Çok İzlenen Video Oldu Facebook anketler, Twitter’ın anket özelliğini ödünç aldı Wikipedia, Türkiye’nin Verdiği Karara İtiraz Etti! HTC U 11’e Ait Görseller Sızdırıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır