Rusya, 39 ABD Eyaletinde Seçim Sistemlerine Saldırdı

Ana Sayfa » Gündem » Rusya, 39 ABD Eyaletinde Seçim Sistemlerine Saldırdı
Rusya, 39 ABD Eyaletinde Seçim Sistemlerine Saldırdı

Geçen hafta The Intercept, Rusya kaynaklı olup, Rus askeri istihbaratının ABD‘li bir oy kullanma sistemini barındıran şirketin üzerinde bir siber saldırı düzenlediğini bildirdi.

Geçtiğimiz Sonbahar ayında yapılan ABD seçimlerinde sistemlerinde müdahale dillere getiriliyordu. Ancak son haftalarda, Rusya’nın seçimle uğraşmak için gösterdiği çabaların medyayı etkilemenin ötesine geçtiğini ve oy verme sistemlerini de hedef almış olabileceğini gösteren haberler geldi. Geçen hafta The Intercept, Rus askeri istihbaratının ABD‘li bir oy kullanan yazılım şirketi üzerinde bir siber saldırı düzenlediğini bildirdi. (Oldukça gizli istihbarat raporunu sızdırdığını iddia eden kaynak, daha sonra tutuklanmıştı.) Siber saldırılarla ilgili soruşturmayı doğrudan öğrenen üç kişiye göre; Rusya 2016 seçimi sırasında 39 ABD eyaletinde seçmen veritabanlarına ve yazılım sistemine sızmış olabilir. Ortaya çıkan şimdiki habere göre daha önce bildirilen eyaletlerin iki katı kadar.

Bir korsan, doğum tarihleri, adlar ve ehliyetler de dahil olmak üzere 90.000 kişilik seçmen bilgilerine erişmişti. Hükümet, her beş ABD eyaletinin oylama sisteminin dördünde saldırıya uğradığını sonuçlandıran bir soruşturma başlattı. Ancak saldırının seçim sonucunu etkilediği tam olarak belli değil. (Etkileseydi ortaya çıkan orantısız sonuçlar belli olabileceğini düşünüyoruz.)

Bloomberg, 37 eyaletin oy sistemlerinde bilgisayar korsanlarının bulunduğu iddiasında bulundu. İki eyalet olan Kaliforniya ve Florida, bu kanıtların özel bir yüklenici tarafından yönetilmekte olan sistemlerde bulunduğunu söyledi. Intercept’in elde ettiği bu dizelere göre; Rus askeri istihbaratının California, Florida, Illinois, Indiana, New York, North Carolina, Virginia ve Güney Afrika‘da sözleşmeli bulunan Florida merkezli bir oylama sistemi şirketi olan VR Systems‘e saldırdığını iddia etti.

Rus hacker - Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklama yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Kremlin ABD seçimlerine girme girişimini reddetmesine rağmen “Bunu devlet düzeyinde hiç anlamadık ve bunu yapma niyetinde değiliz.” Böyle bir durumda geriye iki seçenek kalmakta. Ya Rusya Devlet Başkanı yalan söylemekte yada vatansever Rus hackerlar 2016 seçimlerinde parmağı olabilir.


Rusya, 39 ABD Eyaletinde Seçim Sistemlerine Saldırdı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Netflix’e Çevrimdışı İzleme Özelliği Geldi Google 2016’da 900 Milyondan Fazla Korsan Linki Kapattı Moto G4 Plus Satışa Sunuldu! Facebook tüm gruplardan çıkma işlemi nasıl yapılır? Honda 2025 Yılına Kadar Sürücüsüz Araç Çıkartacak Apple tekrardan soruşturma altına alındı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır