Sıkılmadan İzleyebileceğiniz 5 Yabancı Dizi

Ana Sayfa » Sinema » Sıkılmadan İzleyebileceğiniz 5 Yabancı Dizi
Sıkılmadan İzleyebileceğiniz 5 Yabancı Dizi

Kavurucu yaz sıcaklıklarında canınız sıkılıyorsa yabancı dizi izlemek en iyi seçim olabilir. Türkiye’de dizi sektörü tam olarak farklı bölümelre açılmamış olsada yabancı yayınların her telden film çektiklerini görebiliriz. Hatta bazıları o kadar sürükleyiciki zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil. Eğer canım sıkılıyor ve bu kavurucu yaz sıcaklığında evde geziniyorum diyorsanız tam size göre beş tane yabancı diziyi derledik. Hatta bazıları sizlere yabancı gelmeyen dünyaca ünlü dizileri ele aldık.

The Walking Dead

Her şey bir şerif yardımcısı olan  Rick Grimes bir kaza sonrası girdiği komadan beklenmedik biçimde uyanan ve artık tüm dünyaya bir zombi virüsünün yayıldığını görür. Rick, bulunduğu hastahaneden ayrılarak, ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca, bu yeni dünya düzeninde sağ kalmayı başarabilmiş ve kendisi gibi yaşam savaşı veren diğer birçok kişiyle karşılaşır ve yola onlarla devam ederek, kendi grubunu oluşturur. Ailesini bulduktan sonra yollarına bir çok sürprizler çıkmaktadır. Aylaklardan korunmak için bir çok yol denerler, yeni yerler keşfederek orayı kamp haline getirirler ekip büyüdükten sonra herkes görev dağılımları yaparlar. Ama önlerine her zaman engel çıkmakta ve gruplarından bazıları ölmektedir. En son buldukları bir sığınakta iki grup bir olur ve ortak işler yaparlar takii Wolfes diye bir grup kamplarına saldırarak kampın korumasının yıkılmasından sonra bir kamyonun kornaya basılı kalmasını sonucu kampa zombi istilası olması ve başkanlarının ölmesiyle kampı yeniden düzene sokulmasıyla yeni bir hikaye başladı. Ama Jesus diye birisinin çıkması ve onlarla iyi anlaşmaları sonucu teklifler sonucunda Negan’ı öldürmekti. Negan’a çalışan bir grubu gece baskın yaparak yok etti. Ama Rick ve grubu köşeye sıkıştı asıl Negan ile on karşılaşmışlardı. 7.sezon Eylül’de başlayacak. Akıldaki sorular ise Negan kimi öldürüyor?

thewalkingdead

 

Fringe

FBI çatı altında çalışan Olivia Dunham, Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop tüm dünyada tam olarak nedeni bilinmeyen deney olarak düşünülen olayları araştırırken Massive Dynamic adındaki dünya teknoloji pazarını elinde bulunduran şirketle bağlantı bulurlar ve düşmanlarının ZFT (Zerstörung durch Fortschritte der Technologie) adındaki bioterörist grubu olduğunu öğrenirler. bu grup Bu grup Walter ve William Bell‘in, Olivia ve diğer çocukların oluşturduğu bir grup üzerinde denenmiş olan Cortexiphan adındaki ilaçla paralel evrenle yaşadığımız evreni birbirlerine bağlamak istemektedirler. 2.Sezonda Peter Bishop aslında çocukken öldüğü ve Walter Bishop’un paralel evrene gidip diğer Peter’i kaçırdığı ortaya çıkmaktadır. Bu olay paralel evrende yumuşak nokta(Soft Spot)ların oluşmasına neden olmuştur Diğer evrendeki Walter Bishop, Savunma Bakanı’dır ve kaçırılan oğlunu almak için şekil değiştiriciler le birlikte diğer evrene geçerek Peter’i paralel evrene geçirmeyi başarırlar. Bu durumun çok büyük felaketlere yol açacağını ( dizinin içinde geçen bazı yerlerde belirtilmiş) öğrenilince Olivia ve Walter Cortexiphan deneyinde kullanılan diğer kişilerle birlikte paralel evrene geçmeyi denerler ve başarıbir şekilde giriş yaparlar. Olivia’nın paralel evrendeki kendisini evine hapseder ve Peter’e yakından temas kurmayı başarır. Olivia Peter’a Walternative‘in evrenlerini yoketmek için bir cihaz yaptığını ve cihazın çalışması için kendisine ihtiyacı olduğunu söyler. Hep beraber diğer evrene dönerken el bombasından doalyı büyük patlama yaşanır ve Folivia Olivia’nın yerine geçerek diğer evrene geçiş yapar, Olivia ise paralel evrende Walternative tarafından hücreye hapsedilir. Diğer evrende Folivia ile Peter arasında ilişki yaşanır. Olivia ise hatıraları değiştirilmeye çalışılır ama Walternative Olivia’nın nasıl bu kadar evrenler arası zarara uğramadan geçiş yaptığını bulunca denemeler yapar Olivia diğer evrene geçince aklında hatıralar canlanır ve diğer evrenden kaçarak ait olduğu evrene geri döner ve olaylar gittiğinden dahada acayipleşme ye ve aksiyonlaşma ya başlayacaktır. Her sezon dahada sürükleyici giden dizide bilim kurgu ön planda olmasına rağmen yinede aklınızın alamayacağı bir dizi olsa da filmin sonlarına doğru hiçbir şeyin imkansız olmayacağınızı öğrenmiş oluyoruz.

Fringe-Joshua Jackson

 

The 100

Bundan 97 yıl önce yeryüzünde yaşayan insanların ölümüyle sonuçlanan nükleer bir savaş gerçekleşmiş ( aslında Dünyanın nüfus sorununa çare bulunması için yapay zeka yapılmıştır ama duyguları olmadığından dünya nüfusunu azaltmak için nükleer füzelere dünyanın her bir tarafına fırlatmıştır ve sonucunda yaklaşık 7 milyar insan ölmüştür)  ve dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır. Bilinen tek hayatta kalan gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır ve bu uzay istasyonları Ark ismindeki istasyonun oluşturulması için Jaha başkanlığında yönetilir. Kaynaklar kıt olduğundan ve her geçen gün azaldığından dolayı çok katı kurallar vardır. Suçun türüne bakılmaksızın 18 yaşın üstündeki suçlular uzaya fırlatılarak cezalandırılmaktadır, 18 yaş altındakiler hapsedilmektedir. Kaynaklar her geçen gün azaldığından dolayı bir plan yapılır ve 100 genç mahkumun harcanabileceği duyurulur ve yaşam olanaklarının öğrenilmesi amacıyla eski suçlarının bağışlanacağı söylenerek son savaştan önce kurulan, içinde bolca bozulmayan erzak bulunduğu düşünülen Weather Dağı‘nın yakınına eski bir uzay gemisiyle gönderilir. Rotadan saparlar ve dağın uzağına inerler bu sırada geçici kamp kurarlar ama karşılarında bir çok sürprizler beklemektedir. Dünyalılar denen insanlar ve Dağcılarla ( Weather Dağı’ndaki insanlar) karşılaşırlar. Ark’taki insanlarında son ümitleri de bitince tehlikeli bir iniş yapmasına rağmen sağ salim olarak iniş yapmışlardır. Ayrıca ilk 100 kişiden yaklaşık 48 kişi dağda tutsak kalmış çıkış yolları aramışlardı. Bu sırada Dünyalılarla bir çok kötü anıları olan Arklılar ile kabilelerindeki insanları kurtarmak için Weather dağına saldırmışlar Dünyalılar kabilesinin deki insanları alarak Arklıları yüz üstü bıraktılar bu sırada içeriden bütün oksijeni kapatmak zorunda kaldılar ve bir çok insan ve çocuk ölmüştür. Daha sonra dünyadaki insanları yok eden yapay zeka yapımcısı tarafından ikinci versiyonu yıllar önce yapılmış ve dünyadaydı ve bunu bulan Jaha çipi(yeni bir dünya bir nevi hayal dünyası ve kontrol altına alan bir çip) yutmuş veoda uyutularak Ark’taki bütün insanlara bu çipi yutturmayı başarmıştı. Yapay zekayı yok etmenin tek yolu Siyah kana sahip bir insanın çipi yutarak içeriden sanal dünyadan sistemi kapatmasıydı. Dünyalıların lideri ölünce Clarke Griffin (Ark’ı bir nevi yöneten ilk 100’den birisi) liderin kanını kendi kanına enjekte ederek çipi yutmuş ve çipi içeriden kapatmayı başararak tüm Dünyayı kurtarmayı başarmıştır. Dizi şuan devam etmekte ve 4.sezonu çok yakında…

the100

 

Prison Break

Her şeyin suçsuz yere Lincoln Burrows‘un idam kararı çıkmasıyla başlar. Kardeşi Michael Scofield‘in aylar önce abisini kaçırma planıyla başladı ve sahte suç işleyerek abisinin bulunduğu hapishaneye düşmektedir. Üzerine dövme olarak çizdiği planları adım adım uygulayıp sorun çıksa da sezon sonunda hapishaneden kaçmayı başardı. Abi ve kardeş beraberinde bir kaç tane daha mahkum hapishaneden kaçmıştır. Beraberinde mahkumları yakalana ödül konulunca bir çok düşmanı peşine koşmuştur. Scofield ise D.B Cooper bahsettiği 5 milyon doları bulmak için diğer kaçan mahkumlarla adeta kapışırlar. Parayı T-Bag bulur ve kaçırır ama fazla koruyamayınca kaptırır koşuşturma devam ederken mahkumlar Panama’da yakalanır. Panamada‘da ki hapishanede gardiyan değil askerler vardır hatta Scofield tel örgünün içindeki fareyi bile vurduklarını görür. Çok katı bir sistem vardır. Scofield yeni planlarıyla Sona’dan kaçmayı başarır. Ajan Don Self‘in oluşturduğu ekip örgüt’ün kara kitabı olarak bilinen Scylla adlı diski ele geçirmeye çalışacaklardır. Mahkumlara teklif sunulur eğer görevi kabul etmezler ise Fox River’a geri döneceklerdir. Disk uğruna bir çok insanın Scofield ile yolları kesişmekte ve ölmektedir. Scofield’ın annesi aslında ölmemiştir ve yaşamaktadır. Annesi 4. sezonda rol alır. Büyük Kaçış: Son Kaçış filmiyle biter.

prisonbreak

 

Lost

Sidney, Avustralya‘dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri‘ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik‘te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikayeleri yer almaktadır. Adada olan esrarengiz olaylar dışında adaya düşün insanların diğer zaman çizgisinde önceki hayatları da yer almaktadır. Aslında adaya bir makinenin gereken kodu girmediğinden adanın elektromanyetiği bozulmuş uçak düşmüştür. Adada ilginç olaylar dönerken adanın yerlileri(others) ile karşılaşmaktadırlar. Adanın gizli gücünü öğrenen 6 kişi adanın korumacıları seçilmiştir. Çok sürükleyici bir dizi olarak dizinin sonlarına doğru her şey yerine oturmaktadır. Ayrıca dizi tarihindeki en pahalı dizilerden birisidir.

lost

Elimizden gelinceye kadar içlerinde benimde izlemekten son derece keyif aldığım 5(beş) tane diziyi sizler için derledik. İçlerinde spolier olsa da insan filmin içeriğini okuyunca izleye si geliyor.

Tam olarak dizilerin özetlerini anlatmasam da insanı meraktan çatlatacak bölümler içermekte bence zaman kaybetmeyin şimdiden bir diziye başlayın, altyazılı bir dizi size bir çok avantaj sağlayacaktır.

 


Sıkılmadan İzleyebileceğiniz 5 Yabancı Dizi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Instagram Kullanıcılarının Başı Dertte Haber Ajansı Reuters, Türkler Tarafından Hacklendi 2.7 milyon CCleaner kullanıcısının bilgileri tehlike altında Instagram 600 Milyon Kullanıcıya Ulaştı Apple Maps, drone yardımıyla geliştirilecek Kaspersky Lab siber güvenlik yarışması düzenliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır