SoftBank 30 yıl içinde 10.000 IQ’lu yapay zeka hedefliyor

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » SoftBank 30 yıl içinde 10.000 IQ’lu yapay zeka hedefliyor
SoftBank 30 yıl içinde 10.000 IQ’lu yapay zeka hedefliyor

SoftBank, 30 yıl içinde 10.000 IQ’ya sahip yapay zeka (Al) oluşturmayı hedefliyor.

Şirketin CEO’su Masayoshi Son, yapay zekanın (AI) sadece yakın gelecekte insanlarla eşit zekâya ulaşma noktasına gelmesi değil, büyük bir farkla aşmasını sağlayacağına inanıyor. Oğlu’na göre, şu andan itibaren 30 yıl içinde, yapay zekanın insanlar kadar akıllı hale geldiği bir zaman noktasında bekleniyor.

SoftBank 30 yıl içinde yapay zekanın 10.000’in IQ’suna ulaşacağını duyurdu

Son, Geleceğin Yatırım Girişiminde’ki konuşması sırasında 30 yıl içinde yapay zekanın 10.000’in IQ’suna ulaşacağını duyurdu. 100 ve yukarısına sahip IQ seviyesi akıllı kabul edilir. Dahası, 200 ve üzeri IQ değeri dahice olarak kabul edilir. Science ABC’ye göre, en yüksek kaydedilen insan IQ skoru 250-300 arasındadır. Einstein’ın 190 civarında bir IQ’su olduğuna inanılıyor.

Futurism’e göre, teknoloji hakkında bazı kesin tahminler yapmış bilinen tanınmış olan Ray Kurzweil,  2030’lu yılların tekillik olacağını kaydetti. Raporda, Son’un SoftBank aracılığıyla bu devrilme noktasını tetiklemeye yönelik olarak çalıştığını da belirtti. Haberde, SoftBank, IBM‘in Watson, Honda ve Fetch Robotics ile zaten ortak olmuş durumda. Şirket ayrıca yapay zeka odaklı bir yonga üreticisi olan İngiltere merkezli ARM‘i satın aldı.

Kuruluşun Sophia ve Pepper robotları gelişim sürecindeler

Şu an itibariyle SoftBank, Pepper adlı yapay zeka destekli bir robota sahip. Bu robot, insanın duygularını fark edebilme yeteneği ve zekası sergiliyor. Haberde, Sophia ve Pepper gibi robotlar hızlı bir şekilde öğreniyorlar ve günümüzde mevcut olan teknoloji düzeyiyle de gelişme sürecindeler.

“Artık otuz yıl sonra kendileri öğrenecekler, belki siz ve bizimle gülecekler” dedi. “Bugün şirin görünüyorlar, tatlı kalacakları halde süper akıllı olacaklar.” Ayrıca yapay zeka ne kadar gelişecek olsa da insan zihninin eskimiş olacağı anlamına gelmeyeceğini söyledi. “Eğer 10 yıl veya 30 yıl sonra hayal etmek zorunda kalırsan, en azından bazı insanlar onlardan daha iyi bir hayal gücüne sahip olacaklar bu yüzden son değil” dedi.

Yapay zeka ne kadar gelişecek olsa da insan kadar gelişmiş bir düzeye sahip olamayacaklar. Sadece zekâ olarak insanoğlundan üstün olma yolunda ilerlerken, bir insan kadar hayal gücüne sahip olamayacağını düşünmeliyiz.


SoftBank 30 yıl içinde 10.000 IQ’lu yapay zeka hedefliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Angelina Jolie ile Cristiano Ronaldo’nun Yer Alacağı Türk Dizisi En çok arızalanan telefon modelleri ortaya çıktı! işte o liste! Facebook Blue Whale Aramalarını Engelledi Apple Maps, kendi verilerini kullanarak haritaları yeniden hazırlıyor Google’ın 360 Derecelik Animasyon Filmi Oscar’a Aday Gösterildi Galaxy Note 7 Reklamları Kaldırılıyor!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır