Suudi Arabistan internet üzerinden arama yasağını kaldırıyor

Ana Sayfa » Gündem » Suudi Arabistan internet üzerinden arama yasağını kaldırıyor
Suudi Arabistan internet üzerinden arama yasağını kaldırıyor

Suudi Arabistan sözcüsü, ülkeye daha fazla iş çekmek için yapılan uygulamanın bir parçası olarak Suudi Arabistan internet telefon görüşmeleri yasağını kaldırdı.

Telekomünikasyon regülatörü CITC sözcüsü Adel Abu Hameed, Çarşamba günü Twitter üzerinden Skype ve WhatsApp gibi tüm çevrimiçi sesli ve görüntülü arama servislerinin gece yarısı (2100 GMT) erişilebilir olacağını açıkladı. Politikanın tersine çevrilmesi, Suudi hükümetinin kısmen ekonominin çeşitlendirilmesi yönünde yaptığı geniş reformların bir bölümünü, ülkenin mali durumuna etki eden düşük petrol fiyatlarına tepki olarak gösteriyor.

Bilgi işlem bakanlığından yapılan açıklamada, “Dijital dönüşüm, Suudi ekonomisi için başta gelen en önemli adımlardan biridir. “dedi. Ek olarak “Çünkü özellikle medya ve eğlence endüstrilerinde internet tabanlı işletmelerin büyümesini teşvik edecek” dedi. Ayrıca diğer sözlerinde “VoIP erişimi (internet üzerinden sesli protokol) operasyonel maliyetleri düşürecek ve dijital girişimciliği artıracaktır.” dedi. Bu düzenlenmenin ülke için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan internet üzerinden aramaları 2013 yılında yasaklamıştı

2013 yılında yasağı yürürlüğe koyan Suudi Arabistan ve diğer Körfez Arap ülkeleri, uzmanların özellikle eylemciler ve militanlar tarafından izlenmesi daha zor olduğunu söyleyen güvenli internet iletişimi konusunda ihtiyatlı davrandılar. Bir zamanlar yasak bir özellik olsa da gelişim açısından güzel bir ilerleme yaşanacak. Özellikle ülkede yatırıma verilen önemin doğrultusunda birçok teknoloji şirketinin uzaktan yatırımcılarıyla görüşmesi daha rahat bir olanak sağlayacak. Fakat dezavantaj içeren kısımları için henüz teknik bir bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle yasağın kalkması ne kadar iyi olabilir bilemeyiz. Fakat günümüzün internet çağı için böyle bir yasağın kalkması kabul edilebilir bir gelişme.

Diğer yandan bilgi bakanlığının söylediğine göre Suudi yetkililer, aşırılık yanlısı materyal, pornografi ve kumar siteleri gibi ülkenin yasalarını ihlal eden içerikleri kısıtlamaya devam edecek. Ülkemizde de bazen yanlış yönlerde yasaklamalar uygulansa da toplum ahlakı amaçlı bu tür yasaklamalar uygulanmakta.

Bu haber Reuters sitesinden ki bir haberden bilgiler alınarak hazırlanmıştır.


Suudi Arabistan internet üzerinden arama yasağını kaldırıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Assassin’s Creed serisi Steam’de indirime girdi Eski Telefonunuzu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma Samsung Galaxy S9 bataryası beklentileri karşılamayabilir Online arkadaşlıkların altında yatan acı gerçek Samsung, İadesi Yapılmayan Note 7’ler Devre Dışı Kalacak Kurtlar Vadisi Darbe Alan Adı Mayıs’ta Tescillenmiş

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır