Trickbot virüsü onlarca ülkede banka hesaplarını tehdit ediyor

Ana Sayfa » Gündem » Trickbot virüsü onlarca ülkede banka hesaplarını tehdit ediyor
Trickbot virüsü onlarca ülkede banka hesaplarını tehdit ediyor

Trickbot adındaki kötü amaçlı yazılım 40’dan fazla ülkede etkisini göstererek banka hesaplarının güvenliği için risk oluşturuyor.

Araştırmacılar, siber suçluların banka hesaplarını sıfırlamak için kullanabilecekleri bilinen kötü amaçlı bir bilgisayar trojanı şu anda dünya çapında 40’tan fazla ülkede faaliyet gösterdiğini açıkladı.

IBM‘in X-Force bölümünde güvenlik uzmanı Limor Kessem’e göre bu hafta yapılan bir analizde “Trickbot” olarak bilinen kötü amaçlı yazılım en son Arjantin, Şili, Kolombiya ve Peru da dahil olmak üzere Latin Amerika’da yayıldı. Ancak Latin Amerika için fazla etkisini göstermemiş durumda.

Trickbot virüsü dünyaya hızlıca yayılıyor

Trickbot, ilk önce Ekim 2016‘da Asya ve Avustralya’daki finansal kuruluşları vurduktan sonra İngiltere, Almanya ve Kanada’yı hedef almak için gelişti. Virüs yine en yaygın yöntemlerden olan sahte site üzerinden yapıldı. Mağdurlara ilk olarak tuzak bir elektronik posta yollayarak  tuzak olan web sitesine yönlendirdi. Otomatik olarak gönderilen spam e-postaları yoluyla “yönlendirme” siber saldırıları başlattı.

Araştırmasında IBM, zararlı yazılımın düzinelerce ülkeye ve dil bölgesine hızla yayılmış olduğunu belirtti. Uzmanlar, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunan 40’dan fazla ülkede bankaları hedef aldığını tespit ettiler.


Trickbot virüsü onlarca ülkede banka hesaplarını tehdit ediyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

CNN haberlerini sanal gerçeklikle sunmaya başladı Prisma’ya Video Desteği Geldi Metin2 Pvp Neden bu kadar çok oynanıyor? Dünyanın en büyük inovasyon yarışmasından  Vestel’e ödül Microsoft Windows 7 desteği resmi olarak sonlandırıldı YouTube’u çöküşe getiren Filistin yanlısı hackerlar tutuklandı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır