v Turkcell'in Yaani adındaki arama motoru Google tabanlı çıktı - Webtakibi

Turkcell’in Yaani adındaki arama motoru Google tabanlı çıktı

Ana Sayfa » Gündem » Turkcell’in Yaani adındaki arama motoru Google tabanlı çıktı
Turkcell’in Yaani adındaki arama motoru Google tabanlı çıktı

Turkcell yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ardından Yaani adındaki arama motorunu çıkarmasıyla birlikte Google altyapısına sahip olduğu öğrenildi.

Yerli arama motoru olarak tanıtılan Yaani uygulaması, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu tarafından tanıtıldı. Terzioğlu uygulama için en önemli kısımlardan birisi olarak %96’sının yurtdışında tutulduğunda değindi. Uygulamada özellikle değinilen kısımlardan birisi ise Türkçe anadili olduğundan aramalarda istediğimizi daha rahat bulabileceğini savunan iddialı özelliklerden sadece biri.

Yaani uygulamasını biraz daha yakından incelediğimizde bulunduğumuz bölgenin hava durumu, yakındaki lokantalar gibi birçok fonksiyonla aradığımızı karşımıza çıkartmayı hedefliyor. Bir nevi üşengeç akıllı telefon kullanıcılarına bire bire uygulama arayüzü tasarlanmış diyebiliriz. Uygulamanın en büyük amaçlarından olan dijital veriyi kendi ülkemizde tutarak yenilikçi servislere dönüştürmek. Eğer bölgenizdeki hava durumu, yakındaki lokantalar vb. araştırmalarda bulunmakta biraz üşengeçlik çekiyor ve ayrıca ülkemize dijital veri kapsamında destek olmak istiyorsanız uygulamayı şimdiden denemelisiniz.

Turkcell Yaani uygulaması

Yaani uygulamasının altyapısında Google bulunuyor

Uygulamanın içeriğini inceleyen bazı kullanıcıların karşısına tamamen yerli olmayan birçok API‘nin bir araya gelmesiyle oluşması yakından takip eden kişileri hayal kırıklığına uğrattı. Uygulama Chromium altyapısına dayanan ve Yandex ile ortak çalışmalar sonucu oluşturuldu. Tabi başka API‘lerde uygulamada kullanılmış olunabilir. Sosyal medyada bazı kullanıcıların incelemesi sonucu verilerin Google arama motorunun altyapısına sahip olduğu iddia edildi. Ancak bu kadar bilginin sonucunda hiç emek harcanmamış denilemez. Akıllı öğrenim gibi birçok özelliğe sahip olması uygulamanın önemli özelliklerinden. Bu noktaya da değinmek gerekirse bir firmanın API‘sinin kullanımı emeksiz yapıldığını iddia edemeyiz. Google gibi sıfırdan bir arama motoru platformu kurmak ve geliştirmek çok fazla zaman alacaktır. Google gibi bir arama motoru zemini oluşturmak birçoğumuzun bildiği ile hem zaman hemde yüzlerce mühendis gerektirecek bir girişim olsa gerek.


Sosyal medyadan gelen bazı eleştirileri ve değerlendirmeleri ele aldığımızda bu eleştirilere cevap verme gereği duyuyoruz. Uygulamanın tanıtımında tamamen silbaştan oluşturulduğunu görmemekteyiz. Mevcut Yaani projesi daha çok mevcut bir projeye ilave özellikler eklenerek ülkemiz açısından daha iyi hale getirilmeye çalışılmış. Buradaki gelişmeye örnek olarak günümüzdeki bilgisayarların yıllar içerisinde zamanla gelişimi ve daha güçlü özelliklere büründüğünü örnek verebiliriz.


Turkcell’in Yaani adındaki arama motoru Google tabanlı çıktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Pentagon’daki Binlerce Gizli Çalışan Deşifre Oldu Google Lens, OnePlus cihazlarına geçiş yapıyor Facebook Sahte Haberlere Karşı Kolları Sıvadı Asgardia-1 uydusu bu ay uzaya fırlatılmaya hazırlanıyor Facebook’tan Yeni Yıla Özel Gizli Özellik Hoverboard Technologies’in Yeni Kaykayı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır