Twitter boykot sonrasında yeni düzenlemeye gidiyor

Ana Sayfa » Gündem » Twitter boykot sonrasında yeni düzenlemeye gidiyor
Twitter boykot sonrasında yeni düzenlemeye gidiyor

Twitter boykot sürecinden sonra, daha doğrusu taciz olaylarından sonra sosyal ağ daha güçlü kurallar serisi sunacak.

Harvey Weinstein skandalının ortasında, sosyal medya platformunun aktris Rose McGowan‘ı askıya almasının ardından birçok ünlü ve aktivist 13 Ekim‘de Twitter‘ı boykot ettiklerini açıkladı.

Harvey Weinstein’in birçok kişiye taciz ettiğini açıklayan McGowan’ın hesabı askıya alınmıştı

McGowan, sayısız cinsel saldırı ve taciz olayıyla suçlanan Hollywood yapımcısı hakkında açıkça konuşmasıyla dikkat çeken kişilerin başında geliyor.  McGowans’ın daha sonrasında özel bir telefon numarası paylaşarak hizmet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Twitter hesabı askıya alındı. McGowans hesabı şimdi yeniden etkinleştirildi. Ancak pek çok kişi 13 Ekim’de sosyal ağı dayanışma içinde boykot etti.

Twitter boykot sürecinden sonra daha güçlü kurallar serisi sunacağını belirtti

13 Ekim’de bir takım Twitter kullanıcılarının platformu 24 saat boyunca boykot ettikten sonra şirket, kendini bir sosyal medya fırtınasının ortasında bulundu. Twitter CEO‘su Jack Dorsey, boykot sonrasında şirketinin kısa mesaj platformundan cinsel tacizi, nefret sembollerini ve şiddet gruplarını ayıklamak için daha güçlü kurallar serisi sunacağını söyledi.

Twitter CEO’su 14 Ekim’de bir dizi tweet’te, platformdaki kadın kullanıcıların sesleri artık duymamazlıktan gelinmeyecek diye söz verdi. Daha sonra “Her geçen gün Twitter’da sesler susturuluyor ve son 2 yıldır bununla mücadele ediyoruz” tweet ini attı.

Dorsey ayrıca, Twitter‘ın halkın seslerinin susturulmamasını sağlamak için yeterince yoğunlaşmadığını belirtti. Yeni kuralların önümüzdeki hafta açıklanacağını ve değişikliklerin yakında yürürlüğe gireceğini söylediğini de onayladı.

Yanıt, aktris Rose McGowan‘ı destekleyen kadınların #WomenBoycottTwitter hashtagı kapsamında boykot etmeye başlamasından  sonra ortaya çıktı. Twitter, Hollywood film yapımcısı Harvey Weinstein’a yapılan kötü muamele iddiasıyla ilgili hesabını geçici olarak askıya aldı.

Rose McGowan, hesabının geçici olarak bloke edilmesinden sonra Twitter‘dan aldığı uyarının bir ekran görüntüsünü yayınladı.

Twitter Rose McGowan

Twitter Rose McGowan

Twitter, @Twitter Safety tarafından bir tweet’te McGowan’ın hesabını engelleme nedenini açıkladı. Bunun yanında paylaşımlarından birinin, Twitter‘ın hizmet şartlarını ihlal eden, özel bir telefon numarası içerdiğini söyledi.

Bu arada Dorsey, Twitter ekibinin de doğrulama prosedürünü tekrar gözden geçirdiğini ve doğrulanmış hesaplarda mavi renkli bir onay işareti koyduğunu söyledi. Ancak, troller ve küfürlü tweet’ler koyan insanlar için kuralların uygulanması kadar yüksek bir önceliğin olmadığını söyledi.


Twitter boykot sonrasında yeni düzenlemeye gidiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Akıllı Asistan Alexa, Şimdi 15.000’den Fazla Yeteneğe Sahip! Ücretsiz Golden Fever Steam Key’i Google Wi-Fi Satışa Sunulacak Facebook’un AR Gözlüğüne Ait Patent Yayınlandı Instagram çöktü mü? Instagram neden çalışmıyor? LG G7’e ait olduğu söylenen görsel ortaya çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır