Twitter bu yıl terörle mücadelede 300.000 hesabı askıya aldı

Ana Sayfa » Gündem » Twitter bu yıl terörle mücadelede 300.000 hesabı askıya aldı
Twitter bu yıl terörle mücadelede 300.000 hesabı askıya aldı

Hükumetlerin baskısı altında kalan Twitter, bu yıl devam etmek üzere terörle mücadele altında 300.000 hesabı askıya aldı.

Bloomberg’ün haberine göre sosyal ağda aşırılıklarla mücadele için hükumetlerin baskısı altında bulunan yeni bir raporda, otomasyon araçlarının geliştirilmesinin terör ve şiddeti teşvik eden hesapların engellenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Yılın ilk yarısında Twitter, terörle bağlantılı yaklaşık 300.000 hesapları askıya aldığını açıkladı. Bunların yaklaşık yüzde 95’i şirketin spam önleme otomasyon araçları tarafından tespit edildi. Bu arada Twitter, hükumet veri taleplerinin artmaya devam ettiğini ve yetkililere Ocak ile Haziran ayları arasında yaklaşık 3.900 hesap hakkında veri sağladığını söyledi. Özellikle bu veri taleplerinin Türkiye’dende büyük yüzdelik kaplayacak bir yer barındırdığını düşünebiliriz.

Makineler sayesinde terör güden hesaplar kolayca ayırt edilebiliyor. Her gün milyonlarca mesaj içinde şiddetli materyali otomatik olarak tespit etmekte. Bu sayede manüel bir zorluk olmadan terör içerikli hesaplar ayırt edilebiliyor, daha temiz bir ortam sağlanıyor.

Twitter, Ağustos 2015’ten bu yana 935.897 hesabın askıya alındığını ve üçte ikisinin son bir yılda geldiğini söyledi.

Twitter veri konusunda özellikle Türk makamları tarafından yüzlerce talepte bulunmakta

Ocak ayından Haziran ayına kadar, 83 ülkeden sosyal ağdan 2.101 istekte bulundu. Twitter, araştırmaların yüzde 77’sinde kullanıcılarla ilgili bilgi verdi. Japonya 1,384 istekte bulunmuş ve İngiltere 606 talep yayınlamıştır. Türk makamları ise 2016’da gerçekleşen darbe girişiminden dolayı, hesap verilerine yönelik 554 istekte bulunma ve 715 içeriği kaldırmak için mahkeme kararları verme sürecini sürdürüyorlar. Ayrıca 2016’dan bu yana binlerce hesap, talep üzerine Türkiye‘den erişime kapatıldığını rahatlıkla görebilmekteyiz. Türkiye dışında diğer hükumetler toplam 38 içerik kaldırma isteği yaptı. Bir sosyal ağın hükumetler için veri paylaşım aracına dönüşmesi kullanıcılar için kötü bir durum. Fakat hükumetler için bu veriler büyük önem arz etmekte.


Twitter bu yıl terörle mücadelede 300.000 hesabı askıya aldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Elektrikli Fayton Patentini Aldı! Gears of War 4’e Büyük Güncelleme Samsung Android P güncellemesiyle Movie Maker’ı kaldırabilir VLC Player’dan “360 Derece” Özelliği Geldi Google’da görsel arama – Mobil ve masaüstü arama nasıl yapılır? Firefox yakında saldırıya uğramış siteleri işaretleyecek

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır