WannaCry Yazılımı Victoria Eyaletindeki Trafik Kameralarını Etkiledi

Ana Sayfa » Gündem » WannaCry Yazılımı Victoria Eyaletindeki Trafik Kameralarını Etkiledi
WannaCry Yazılımı Victoria Eyaletindeki Trafik Kameralarını Etkiledi

Victoria Hükumeti, kötü amaçlı yazılım olan fidye virüsü WannaCry‘ın 55 trafik kamerasına bulaştığını ortaya çıkarttı.

Eyalet hükumeti (Avustralya’nın bir eyaleti), bir müteahhit virüsü sisteme yanlışlıkla soktuktan sonra 55 kameranın etkilendiğini belirtti. Victoria adalet dairesine göre, Victoria‘daki yaklaşık 55 trafik kamerası WannaCry fidye yazılımı virüsüne yakalandı.

Devlet çapındaki kavşak ve otoyol kameraları, Mayıs ayında İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetine ve diğer kuruluşlara saldırarak dünya çapında kaosa neden olan kötü amaçlı yazılımdan etkilenmişti. İngiltere sağlık sistemine saldırdığı Mayıs ayında dünya genelinde haber başlıkları hazırladı ve hastane servislerinin ve acil servislerin kapatılmasına neden oldu. Bu hafta Japonya’da yeniden kapatılarak bir Honda fabrikasının Japonya’da kapanmasına neden oldu.

Dilerseniz “WannaCry Honda Tesisinin Kapanmasına Neden Oldu” başlıklı habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fidye yazılımı Victoria eyaletindeki kameralara nasıl bulaştı?

Bir departman sözcüsü, 55 kameranın tamamının virüs bulaşsa da doğru bir şekilde çalıştığını, ancak konunun yol güvenlik kamerası komiserine gönderildiğini söyledi. Komisyon, sürücüler fidye yazılımı sonucu yanlış cezaya çarptırıldıklarını tespit ederse, etkilenen para cezalarını çekeceğini belirtti.

Adalet departmanı, kameralara hedeflenen bir saldırının sonucu olmadığını, ancak yanlışlıkla virüslü donanımı kameralara bağlayan bir müteahhitten kaynaklandığını söyledi.


WannaCry Yazılımı Victoria Eyaletindeki Trafik Kameralarını Etkiledi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Blue Origin, Nisan 2019’a kadar uzaya turist yollayacak Sony’nin Xperia X Compact’ına Rakip Sharp’tan Volkswagen, 2019’a kadar 2.800 şarj istasyonu kuracak Turkcell’den Çanakkale’ye Mektuplar Projesi Windows 10 Creators Güncelleştirmesi, Nisan Ayında Bekleniyor Qualcomm, Açık Bulanlara 15 bin Dolar Ödül Verilecek

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır