WannaCry Honda Tesisinin Kapanmasına Neden Oldu

Ana Sayfa » Gündem » WannaCry Honda Tesisinin Kapanmasına Neden Oldu
WannaCry Honda Tesisinin Kapanmasına Neden Oldu

WannaCry fidye yazılımı Honda firmasına ait tesisinin kapanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde gündeme oturmuş ve  bütün herkesin ilgi odağı olan fidye virüsü hala etkisini göstermeye devam ediyor.  Honda Motor Co, bilgisayar ağında fidye virüsünü  keşfettikten sonra Pazartesi günü Sayama tesisini kapatmak zorunda kaldı. Bir gün aradan sonra problemler çözülünce fabrikanın üretimi Salı günü yeniden başladı.

Bu fidye virüsü, İngiltere’de NHS hastanelerinde etkili bir biçimde kendisini göstererek herkesin dikkatini çekti. Daha sonra hızlı bir şekilde dünyaya yayılarak 150’den fazla ülkeyi etkiledi. Fransız otomobil üreticisi Renault ve FedEx gibi büyük şirketlere de etkisini göstermiş oldu.

WannaCry nedir?

WannaCry, NSA tarafından ortaya çıkarılan ve daha sonra The Shadow Brokers adlı bir hack grubunun çaldığı ve piyasaya sürdüğü bir Windows güvenlik açığıyla mümkün hale geldi. ABD ajanslarının Kuzey Koreli bir grubun arkasında yattığından şüphelenilen WannaCry, Microsoft’un düzeltme ekiyle güncellenmemiş bilgisayarlarda bu güvenlik açığından yararlandı. Ya da kullanmak için çok eski Windows sürümlerine sahip oldu.

Honda’nın Sayama tesisinde ne üretilmekte?

Gündemden azıcık olsa uzaklaşsa da fidye virüsünü için hala etkiler bitmiş durumda değil. Ayrıca biraz tesisten söz edersek; Honda‘nın Tokyo‘nun dışında bulunan Sayama tesisi, Accord, Odyssey ve Step Wagon modellerini üretmekte ve her gün yaklaşık 1.000 araç üretmektedir.


WannaCry Honda Tesisinin Kapanmasına Neden Oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yeni Samsung Notebook 9 fiyatları açıklandı YouTube, Videoyu Ekran Boyutuna Göre Dinamik Olarak Uyarlayacak Samsung, Cihazlarında Açık Bulanlara Büyük Miktar Ödeyecek BlaBlaCar, Türkiye Ofisini Kapatma Kararı Aldı Göktürk-1 Uydusu Fırlatılmayı Bekliyor! Facebook Lite, 500 Milyon İndirmeyi Aştı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır