WhatsApp yılbaşı itibariyle belirli cihazlarda çalışmayacak

Ana Sayfa » Gündem » WhatsApp yılbaşı itibariyle belirli cihazlarda çalışmayacak
WhatsApp yılbaşı itibariyle belirli cihazlarda çalışmayacak

WhatsApp yılbaşı gününden itibaren belirlenen bazı telefonlarda çalışmayı durduracak.

WhatsApp, yılbaşı gününde Windows Phone 8 ve BlackBerry 10 çalıştıran telefonlarda çalışmayı durduracak. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren çevrimiçi mesajlaşma servisi, Windows Phone 8.0 (veya işletim sisteminin eski sürümleri), BlackBerry OS veya BlackBerry 10 çalıştıran herhangi bir akıllı cep cihazında kullanılamayacak.

Şirket, ilk olarak Şubat 2016’da yayınlanan bir blog yazısı güncellemesiyle bu duyuruyu yaptı. “WhatsApp‘ı 2009’da başlattığımızda, insanların mobil cihazları bugünkü kullanımından çok farklı görünüyordu. Apple App Store sadece birkaç aylıktı. O sırada satılan akıllı telefonların yaklaşık yüzde 70’i BlackBerry ve Nokia tarafından sunulan işletim sistemlerine sahipti ” ifadelerini kullandı.

WhatsApp hangi cihazlardan hizmetini geri çekecek?

Google, daha önceki yıllarda Microsoft gibi şirketlerin üretmiş olduğu mobil cihazların cep cihazı kullanım oranına göre fazla olduğunu belirtti. Buna ek olarak şuan ki durumda çok düştüğünü açıkladı. Hizmeti durdurulan platformlar şuan için popülerliğini yitirdi. Ayrıca bir süredir var. Şirket, geçtiğimiz Haziran ayında Nokia Symbian S60 cihazlarının desteğini sona erdirmişti. Ayrıca, 31 Aralık 2018‘de Nokia S40 cihazları ve 1 Şubat 2020’de Android 2.3.7 ve daha eski sürümleri çalıştıran telefonlara yönelik destek kesmeyi planlıyor. Bu platformlar hala desteklense de, WhatsApp artık aktif olarak geliştirmiyor ve bu da bazı özelliklerin her an çalışmasını durdurabileceği anlamına geliyor.

WhatsApp eski cihazlardan desteğini neden geri çekiyor?

Şirketin bir blog yazısında “Bu mobil cihazlar hikayemizin önemli bir parçası olsa da, gelecekte uygulamanızın özelliklerini genişletmek için ihtiyaç duyduğumuz yetenekleri sunmuyor” dedi. Yazının devamında alınan kararın zor olduğunu, fakat insanlara WhatsApp kullanarak arkadaşlar, aileler ve sevdikleriyle irtibatta kalmanın daha iyi yollarını sunmanın doğru karar olduğu söyledi. Daha doğrusu yeni özellikler için bu tür eski platformlarda yeterli kadar imkanın olmadığını belirtmek istiyor. Ayrıca yazının devamında etkilenen mobil cihazlardan birini kullanırsanız, daha yeni bir Android, iPhone veya Windows Phone‘a yükseltmenizi öneriyor.


WhatsApp yılbaşı itibariyle belirli cihazlarda çalışmayacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google’dan Yılbaşına Özel Doodle Facebook’ta Yorumlara İfade (emoji) Bırakma Özelliği Geldi Eski Telefonunuzu Güvenlik Kamerası Olarak Kullanma Hoverboard Technologies’in Yeni Kaykayı iPhone Hacklemenin Yolu Bulundu Ortak İnternet Kullananlara BTK Tarafından SMS Doğrulaması Getiriliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır