Wikipedia, Türkiye’nin Verdiği Karara İtiraz Etti!

Ana Sayfa » Gündem » Wikipedia, Türkiye’nin Verdiği Karara İtiraz Etti!
Wikipedia, Türkiye’nin Verdiği Karara İtiraz Etti!

Dünyanın en çok bilinen ve en büyük ansiklopedisi olan Wikipedia, Türkiye’nin vermiş olduğu karar sonrasında harekete geçerek bu duruma itiraz etti.

Geçtiğimiz günlerde Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklanan sitenin neden engellendiğine dair birçok söylem ortaya atılsa da ana faktör olarak ülkemiz aleyhine yazılan ve teröre destek verilen bir makale olduğu belirtildi.

Wikipedia Mahkemenin Kararına İtiraz Etti.

4 gün önce kapatılan Wikipedia bugün harekete geçerek  Wikimedia Vakfı aracılığı ile ilk resmi adımı atarak Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi‘ne itirazda bulundu.

Sputnik’te yer alan yazıya göre, Youtube ve Facebook gibi platformlar için verilen kararları hatırlatan Wikimedia Vakfı tarafından sunulan resmi açıklama ise şu şekilde;

Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Dünya genelindeki gönüllü editör topluluğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz.

Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz.

Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz.


Ekleyen :Fahrettin KılıçTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Wikipedia, Türkiye’nin Verdiği Karara İtiraz Etti! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İstanbul’da İnternet Ücretsiz Olacak! Philips, Li-Fi teknolojisini test etmeye başladı Pac-Man’ın Babası Hayatını Kaybetti iOS 10.3 Beta 1 Test Kullanıcıları İçin Yayınlandı Netflix masaüstü kullanıcıları için harika özelli deniyor YouTube, Enes Batur’un kanalını kapatabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır