Xiaomi 100 milyar dolar değerinde halka arz için hazırlanıyor

Ana Sayfa » Gündem » Xiaomi 100 milyar dolar değerinde halka arz için hazırlanıyor
Xiaomi 100 milyar dolar değerinde halka arz için hazırlanıyor

Xiaomi, 100 milyar dolara kadar bir halka arz için bankaları topluyor.

Çin‘in en büyük akıllı telefon markalarından biri olan Xiaomi, 100 milyar dolar değerinde  bir halka arz öncesinde bankaları topluyor. Bloomberg’e göre, şirket hala başka Çinli sigorta şirketleri seçebilirse de Morgan Stanley, Goldman Sachs, Credit Suisse ve Deutsche Bank ortak bir çalışma üzerinde çalışıyor. 2018 yılının ikinci yarısında bir halka arz olabilir.

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo‘nun ardındaki Çin’in dördüncü en büyük akıllı telefon üreticisi. Şirket, ev pazarında en popüler akıllı telefon markası olup geçtiğimiz yıllarda “Çin‘in Apple‘ı” lakabıyla anılmıştı. Fakat şirket, Huawei‘den gelen rekabete karşı bu liderliğin uzun süredir devam etmedi. Huawei, Google Nexus 6P‘deki rolüyle yardımcı olan 2015 yılında Çin’in en gözde yerini aldı.

Xiaomi her geçen yıl dahada büyüyor

Şirketin kurucusu Lei Jun, 2017 yılının başında çalışanlarına göndermiş olduğu bir notta, tedarik zinciri sorunları ve ucuz yerel rakipler arasındaki rekabet sayesinde çok hızlı büyüdüğünü itiraf etti. Firma ev pazarının yaklaşık %14‘ünü elinde bulunduruyor ve Apple’dan daha büyük ancak Huawei‘nin %19‘unun çok gerisinde. Lei Jun, şirketin 10 ay içinde vurduğu 2017 yılı için 100 milyar Çin Yuanı (15.5 milyar dolar) gelir elde etmeyi amaçladığını söyledi. Çin’deki yavaşlama performansına rağmen şirket, Hindistan’da ilk üç akıllı telefon üreticisi arasında yer alarak ilerleme kaydetti.

Bloomberg’e göre şirket, ABD pazarına girmeyi düşünüyor. Ancak rakibi Huawei’nin Amerika’da yaşamış olduğu kriz nedeniyle bu hayallerini bir süreliğine erteleyebilir. Huawei’nin geçtiğimiz hafta ABD’de yaşadığı büyük kriz, ABD’li taşıyıcıların güvenlik korkularıyla ilgili dağıtım anlaşmalarını geri çekmesiyle kışkırtıldı. Bu nedenle de Xiaomi‘nin şuan için bu rekabete girmesi yanlış adım olabilir.


Xiaomi 100 milyar dolar değerinde halka arz için hazırlanıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google ve Facebook Milyar Dolarlık Para Cezasıyla Karşılaşabilir Güler Sabancı, dünyanın en güçlü kadınları arasındaki tek Türk Mülteciler Java ve Veritabanı Eğitimi Alacak Twitch’de Mobil Yayın Dönemi Başlayacak Çocuklara Özel Arama Motoru Steam Kış İndirimleri Geliyor!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır