Yapay zekalı nanobotlar vücuttaki yaraları iyileştirecek mi?

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Yapay zekalı nanobotlar vücuttaki yaraları iyileştirecek mi?
Yapay zekalı nanobotlar vücuttaki yaraları iyileştirecek mi?

Yapay zekalı (AI) ve güçlendirilmiş gerçeklik teknolojileri hızlı bir şekilde gelişmekte ve sağlık sektöründe devrim niteliğinde icatlarla karşımıza çıkmakta. Bu teknolojiler, insanlara sağlık söz konusu olduğunda yepyeni bir sayfa açabilir. Mikroskobik nano-robotların yardımı ile içinizden kendinizi iyileştirmenin nasıl bir his olacağını hiç hayal ettiniz mi?

Araştırmacılar, yakında ölüp ölmeyeceğinizi öngörebilen yeni bir yapay zeka sistemi geliştirdiler.Bunun ardından, IBM‘deki kıdemli bir mucit, kasları, kemikleri ve hatta hasar görmüş hücreleri onarmak ve arttırmak için önümüzdeki 20 yıl içinde insanlara yapay olarak akıllı nano-makinelerin enjekte edilmesi ihtimalini tahmin etti.
IBM Hursley Yenilik Merkezi’nde çalışan John McNamara, AI’nın ekonomik, etik ve sosyal etkilerini düşündüğü Birleşik Krallık Lordlar Yapay Zeka Komitesi’ne kanıtlar sundu.

McNamara , Peer at the House’ta verdiği demeçte “Yapay zeka nano-makinelerin vücutlarımıza enjekte edildiğini görebileceğiz, bunlar hücreleri, kasları ve kemikleri onarabilmeleri, belki de onları büyütebilmeleri gibi muazzam tıbbi yararlar sağlayacaktır.” dedi.

McNamara’ya göre, teknoloji önümüzdeki yirmi yıl içinde o kadar ileri bir hale gelebilir ki, insanların ve makinelerin temelde birleştirileceği ve insan bilincinin ve bilişsel kabiliyetinin kendi düşüncelerimizi güçlendirebileceğimiz düzeye ulaşmasına izin vereceğini belirtti.”Biyolojiyi teknolojik olarak birleştirebilen, dolayısıyla insanın bilişsel yeteneğini doğrudan geliştirebilen, potansiyel olarak zihinsel olarak iyileştirilmiş, aynı zamanda artan miktarda bilgi işlem gücü kullanabilen güçlü bir teknolojinin oluşturulduğunu görüyoruz kendi düşüncemize göre.
Ayrıca, “Kendimize ve çevremize gömülü olan bu teknolojiyi kullanarak çevremizdekileri sadece düşünceler ve hareketlerle kontrol edebilmeye başlıyoruz” diye ekledi.

Bilim Kurgular Bir Gün Gerçek Olacak!

McNamara‘nın iddiaları bilim kurgu ya da fantezi değildir. Bilim adamları – Microsoft da dahil olmak üzere- hücreler içinde yaşayan DNA’dan yapılmış bir nano-bilgisayarda çalışıyor ve kanser gibi bedensel ağlarda onarıma ihtiyaç duyan bölge arıyor (bilgisayarınızdaki virüsten koruma yazılımı gibi) ve eğer bölgenin kanserli olma ihtimali varsa sistemi yeniden başlatıyor ve hastalıklı hücreleri temizliyor.
Bununla birlikte, McNamara’nın kendisi de dahil olmak üzere eleştirmenler, yapay zeka’nın yükselişinin perakende ve hizmet sektörlerinde (sağlık dahil) çalışanlara “büyük bir aksaklık” getirebileceği ve yaygın işsizliğin patlayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

McNamara ;”Bugün yoksul olmak son çıkan akıllı telefonu almanın mümkün olmadığı anlamına gelse de , yarın bu, bir grubun fiziksel yeteneği, bilimsel yeteneği, sağlığı, ömrünü olağanüstü yükseltebilirken diğer grubun bunlardan mahrum olması anlamına gelebilir” diyerek dikkat çekti.


Yapay zekalı nanobotlar vücuttaki yaraları iyileştirecek mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması Başvuruları Bekliyor Facebook’tan Yeni Güvenlik Uyarısı Dubai, Uber Tesla elektrikli otomobillerini bünyesine ekledi Çocuklara Özel Arama Motoru Mozilla Firefox acil düzeltme eki yayınlandı Teknoloji Şirketleri Terörizme Karşı Bir Araya Geliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır