Yeni Lityum İyon Pil Teknolojisi

Ana Sayfa » Teknoloji » Yeni Lityum İyon Pil Teknolojisi
Yeni Lityum İyon Pil Teknolojisi

Goodenough şimdi, daha güvenli ve daha hızlı şarj sağlayan, şarj edilebilir piller için kullanılabilecek yeni katı-hal pil hücrelerini bulmayı umut eden bir mühendis ekibine öncülük ediyor.

Gerçek odurki, pil teknolojileri son on yılda gerçekten ilerleme kaydetmedi. Günümüzde bilgisayarlar telefonlar sürekli bir değişim ve gelişim içinde fakat onlara enerji sağlayan bataryalar çok fazla geliştirilmeye çalışılmıyor. Standart bildiğimiz pil, Austin Texas Üniversitesi‘ndeki Cockrell Mühendislik Okulu‘ndaki 94 yaşındaki profesör John Goodenough tarafından icat edilen lityum iyon pil olmuştur. Goodenough şimdi, daha güvenli ve daha hızlı şarj sağlayan, şarj edilebilir piller için kullanılabilecek yeni katı-hal pil hücrelerini bulmayı umut eden bir mühendis ekibine öncülük ediyor. Amaç, sabit enerji depolaması, elektrikli arabalar ve taşınabilir mobil cihazlar için kullanılacak yeni piller geliştirmek. Lityum-iyon pilin mucidi  dünyada muhtemelen milyarlarca elektronik ve   elektronik olmayan cihazlar için kullanılan batarya teknolojisini takip edeli bir süre oldu. Bilim insanları, bu teknolojiyi geliştirmekte zorlandılar, bugüne kadar ancak birkaç gelişme oldu. En yeni geliştirmelerden biri, hızlı şarj olması ve buna rağmen hala mükemmel olmadığı kesin bir bilgi. Aşırı ısınma ve patlama sorunu hala var, bu nedenle bazı OEM(Orijinal Ekipman Üreticisi)‘ler bu pilleri  cihazlar üzerinde  kullanmada henüz emin değiller. İlgili pil teknolojilerini kullandık, ancak hiçbiri tamamen ticari amaçlarla kullanılmadı.

Stanford bilim adamlarının yanıcı olmayan Li-on pilleri, Huawei‘nin grafen kullanan Li-ion pilleri, Süper Kondansatörler, Panasonic‘in süper ince lityum pilleri, Toyota‘nın magnezyum pil teknolojisi ve nano tel pilleri biliyoruz. Her bir teknoloji potansiyele sahip, ancak hiçbiri, Goodenough ve ekibinin son keşfi kadar etkin ve güvenli değil.

Lityum-İyon pil mucidi kesinlikle onun teknolojisini herkesten daha iyi bilir. Cockrell School’un kıdemli araştırma görevlisi Maria Helena Braga ile yaptığı çalışmalar şu şekilde tanımlanmaktadır: yanıcı olmayan, yüksek volümetrik enerji yoğunluğu ve hızlı şarj oranlarına sahip (pil ömrü) uzun, düşük maliyetli, tümüyle katı hal pil ve deşarj özelliği. Tam şarj işlemi yapmak için birkaç saat yerine sadece birkaç dakika beklemeniz yeterli. Ekip ayrıca bazı önemli değişiklikler yaptı. Lityum iyonlarını anot ve katot arasında taşımak için sıvı elektrolitleri kullanmak yerine, cam elektrolitleri kullandılar. Katı cam elektrolitler, elektrikli araçlar için en kötü  hava şartlarında iyi performans göstermeyi de mümkün kılıyor.

Yeni pil hücrelerinin daha avantajlı olduğu söyleniyor çünkü bunlar, çevre dostu malzemelerle oluşturulabiliyorlar. Brage, “Cam elektrolitler lityum için düşük maliyetli sodyumun yerini almasını sağlıyor. Sodyum, deniz suyundan üretiliyor.” dedi.

Araştırma, ‘Energy & Environmental Science(Enerji ve Çevre Bilimleri)’ dergisinde sunuldu ve çalışmanın yakında ticari kullanıma açılacağını bekleyebiliriz.

Goodenough, Utah, Braga ve UT Austin’deki ekibin geri kalanı bazı patentler üzerinde çalıştıkları için pil üreticileriyle çalışmaya başladılar. Enerji depolama cihazlarında ve elektrikli araçlarda pillerin testi çok yakında başlayabilir.


Yeni Lityum İyon Pil Teknolojisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Volkswagen Mikrobüs, Elektrikli Araç Olarak Geri Dönüyor Microsoft Translator, çevrimdışı AI çevirileriyle güncellendi Vodafone internet ayarları nasıl yapılır? (Android – iOS) 2019 Bosch, Termoteknoloji İnovasyon Merkezi Açtı PlayStation 5, 2020 yılından önce gelmeyebilir Sıfır Bir 5. Sezon 4. Bölüm yayınlandı! Sıfır Bir son bölüm izle

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır