Google’a Bağlı Birim Verily, Doğaya 20 Milyon Sivrisinek Saldı

Ana Sayfa » Teknoloji » Google’a Bağlı Birim Verily, Doğaya 20 Milyon Sivrisinek Saldı
Google’a Bağlı Birim Verily, Doğaya 20 Milyon Sivrisinek Saldı

Google bir diğer değişle Alphabet‘ın yaşam bilimleri birimi olan Verily, doğaya 20 milyon sivrisinek saldı.

Bir anlık şaşırabiliriz, fakat Alphabet‘ın yaşam bilimleri birimi olan Verily, Sivrisinek kaynaklı bir hastalıkla savaşmak için Kaliforniya Fresno‘da yaklaşık 20 milyon sivrisinek saldı. Birçoğumuza çılgınca bir şey hatta sinir bozucu bir proje olarak aklımıza kazınabilir fakat işin aslı sandığımızdan daha iyi.  Alphabet‘ın yaşam bilimleri birimi olan Verily, Sivrisinek kaynaklı hastalık olan Zika ile savaşmak için Kaliforniya Fresno‘da yaklaşık 20 milyon sivrisinek saldığına sevinebiliriz.

Geçen Ekim’de ‘hastalıkların sivrisineklerin dünyadaki insanlara zarar verdiği yıkıcı küresel sağlık etkisini’ azaltma amacıyla Verily‘nin Hata Ayıklama Projesinin bir parçası olarak, şirketin ilk saha çalışması Debug Fresno‘yu başlatıyor. ABD’de steril böcek tekniğini içeren bir sivrisinek kontrol metodunu test edecek.

Verily’nin serbest bıraktığı 20 milyon sivrisinek doğada tam olarak ne yapacak?

Verily’nin serbest bıraktığı 20 milyon sivrisinek, doğal olarak oluşan bir bakteri olan Wolbachia ile tedavi edilen bütün steril erkeklerdir. Testin şimdiye kadar ABD’de steril erkek sivrisineklerin en büyük salınımı olduğu söyleniyor. Önümüzdeki 20 hafta boyunca, bu böcekler yaklaşık 300 dönümlük iki mahallede açığa çıkacak. Steril erkekler, Zika, Dang ve Chikungunya dahil olmak üzere bir dizi hastalık taşıyabilen ve iletebilen dişilerle çiftleştiğinde ortaya çıkan yumurtalar yumurtadan çıkmayacak. Testin başarısını, hedeflenen mahallelerde bulunan bu belirli sivrisinek yetişkin nüfus yoğunluğu ve yumurtanın kuluçka oranını iki kontrol mahalline kıyaslayarak belirleyecek. Mevcut virüs taşıyan sinekler için herhangi detaylı bir açıklama görülemedi. Mevcut virüs taşıyan sinekler üreyemeyecek fakat yaşamlarını sürdürebilecekler. Belkide sonraki hedef olarak bu virüslü sivrisinekler için panzehir, veya öldürücü bir şey yapılabilir.

Erkek sivrisinekler ısırmamakla birlikte zararlı sivrisineklerin önüne geçerek üreyebilmelerini engelleyecek. Verily‘nin üst düzey mühendislerinden Linus Upson, MIT Technology Review’a vermiş olduğu demeçlerde bunun sonuçta sivrisinek popülasyonlarını kontrol altına almak ve hastalıklardan kurtulmak için etkili bir yol olabileceğini söyledi. Ancak maliyeti hakkında bilgi vermedi.

Google‘dan sorumlu holding şirketi Alphabet, 2015 yılının sonunda Google Life Sciences ekibini yeniden markaladı. Ekibin Google‘dan ayrılıp kendi bağımsız bölümü haline geleceklerini söyledi.

 


Google’a Bağlı Birim Verily, Doğaya 20 Milyon Sivrisinek Saldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İsimTescil’in Sahibi Tutuklandı! Başkasının Instagram hesabını kapatma işlemi nasıl yapılır? Mark Zuckerberg ABD’deki bozuk eğitim sistemini eleştirdi Xiaomi Mi Mix 2’in Çerçevesiz Ekranı Herkesi Hayran Bırakacak! Windows Phone  Angry Birds’e Veda Ediyor Android Gboard Uygulamasına Emoji Algılama Özelliği Geldi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır