Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor

Ana Sayfa » İnternet » Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor
Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor

Google, gerçeği olmayan içerik ve haberlere karşı doğrulama dönemini şuandan itibaren dünya genelinde başlattı.

Son zamanlarda karşımıza bir çok yalan haber çıkabiliyor ve birçoğu da gündeme çok hızlı düşebiliyor. Gerçeklik içermeyen haberlerde bir çok konuda gündemi kötü etkileyebiliyor, gereksiz yere oyalayabiliyor. Bazende yanlış anlaşılmanın ortaya çıkmasına sebep olabiliyor ki insanlar bu durumdan kötü etkileniyor. Kaliforniyalı teknoloji devi Cuma günü yaptığı açıklamada yeni özellikleri kamuoyuna duyurdu. Gösterilen bilgilerin doğruluğunu değerlendirecek olan arama ve haber sonuçlarında küresel olarak bir özellik ortaya çıktığını duyurdu.

Sistem nasıl işleyecek?

Google, bugün başlayarak, PolitiFact ve Snopes gibi gerçeklik kontrol eden sitelerinden dünya çapında arama ve haber sonuçlarına geldiğinde daha zengin bilgiler sunacak. Bu nedenle dünya çapında arama ve haber olması önemli. Örneğin, “27 milyon kişi köleleştirildi” diye arama yaparsanız, arama sonuçlarının üst kısmında bir gerçek-onay kutusu görünecek ve PolitiFact‘in ABD Senatörü Bob Corker’in modern köleliğe kapılan 27 milyon insanın bulunduğunu iddia ettiğini söylediklerini belirtti. “Çoğunlukla doğru” ibaresi yer alıyor.

Diğer yandan diğer özelliklerden biriside içerikleri doğru saygın haber sitelerini ön plana alırken doğruluğu olmayan içerikler paylaşan siteleri geri plana atacak. Bir diğer önemli husus ise şirket, yalan haberlere karşı kullanıcı geri bildirimlerine önem verecek.

İlginizi Çekebilir :  Çin, VPN Kullanımını Yasadışı Kabul Etti

Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

SsangYong’un Yeni XAVL ve G4 Rexton Konspeti, İstanbul Auto Show 2017’de Tanıtıldı Apple MacBook aşırı ısınma durumları için yapılacaklar NASA, Mars’ı Keşfetmek İçin Ürettiği Batmobile’ı Gösterdi Prisma’ya Video Desteği Geldi Nike, Sneaker Tabanlardan Oluşan iPhone Kılıfı Üretecek YouTube’da Canlı Yayın İçin Sınırlama Düştü

FACEBOOK'TA BİZ

Bu site HOSTAZOR tarafından barındırılmaktadır.

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır