Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor

Ana Sayfa » İnternet » Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor
Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor

Google, gerçeği olmayan içerik ve haberlere karşı doğrulama dönemini şuandan itibaren dünya genelinde başlattı.

Son zamanlarda karşımıza bir çok yalan haber çıkabiliyor ve birçoğu da gündeme çok hızlı düşebiliyor. Gerçeklik içermeyen haberlerde bir çok konuda gündemi kötü etkileyebiliyor, gereksiz yere oyalayabiliyor. Bazende yanlış anlaşılmanın ortaya çıkmasına sebep olabiliyor ki insanlar bu durumdan kötü etkileniyor. Kaliforniyalı teknoloji devi Cuma günü yaptığı açıklamada yeni özellikleri kamuoyuna duyurdu. Gösterilen bilgilerin doğruluğunu değerlendirecek olan arama ve haber sonuçlarında küresel olarak bir özellik ortaya çıktığını duyurdu.

Sistem nasıl işleyecek?

Google, bugün başlayarak, PolitiFact ve Snopes gibi gerçeklik kontrol eden sitelerinden dünya çapında arama ve haber sonuçlarına geldiğinde daha zengin bilgiler sunacak. Bu nedenle dünya çapında arama ve haber olması önemli. Örneğin, “27 milyon kişi köleleştirildi” diye arama yaparsanız, arama sonuçlarının üst kısmında bir gerçek-onay kutusu görünecek ve PolitiFact‘in ABD Senatörü Bob Corker’in modern köleliğe kapılan 27 milyon insanın bulunduğunu iddia ettiğini söylediklerini belirtti. “Çoğunlukla doğru” ibaresi yer alıyor.

Diğer yandan diğer özelliklerden biriside içerikleri doğru saygın haber sitelerini ön plana alırken doğruluğu olmayan içerikler paylaşan siteleri geri plana atacak. Bir diğer önemli husus ise şirket, yalan haberlere karşı kullanıcı geri bildirimlerine önem verecek.


Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

En İyi Torrent Siteleri

En İyi Torrent Siteleri 27 Şubat 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Haber Ajansı Reuters, Türkler Tarafından Hacklendi Hindistan’da 5G bağlantısı denemesi gerçekleştirildi Nike, NikePlus üyeleri için yeni ödül sistemini duyurdu Android Cihazlarda Pil Ömrüne Zarar Veren 10 Uygulama Facebook oyun yayını konusunda Twitch’e meydan okuyacak iPhone 8’e Ait Yeni Görseller Ortaya Çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Bu site HOSTAZOR tarafından barındırılmaktadır.

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır