LG Display, 77 İnç Şeffaf Esnek Ekran Geliştirmeyi Başardı

Ana Sayfa » Teknoloji » LG Display, 77 İnç Şeffaf Esnek Ekran Geliştirmeyi Başardı
LG Display, 77 İnç Şeffaf Esnek Ekran Geliştirmeyi Başardı

LG Display, Ultra High Definition (UHD) çözünürlüğüne sahip 77 inç şeffaf bir esnek ekran geliştirdiğini duyurdu.

Kalkınma projesi Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı tarafından desteklendi ve tamamlanması 59 ay sürdü. Amaç Güney Kore‘nin ticari ekrandaki başlıca rakipleri olan Çin ve Tayvan‘ı arkasına almak için UHD kararıyla 60 inçten daha büyük şeffaf esnek ekran yapmaktı. Bu yarış geçen yıl Tayvan merkezli Foxconn geçen yıl Japonya’nın görüntü devi Sharp‘ı 3,5 milyar dolar karşılığında satın almasıyla dahada kızıştı. Fakat şirket bu sefer harika bir ekrana imza attı.

LG Display tarafından üretilen ekran ne gibi özelliklere sahip?

77 inç ekran, yüzde 40 oranında bir transmitans ve 80R eğriliğe sahip  veya 80mm yarıçaplı bir daireyle kavisli ekrana sahip olabilir. Projeye katılan ekipman üreticileri, şeffaf ve esnek ekran üreten kit için optimize kiti geliştirdi. İşbirliği yapılan yazılım, tabela, akıllı masalar, otomobiller için ekranlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve daha fazlası için kullanıcı arayüzleri geliştirdi.

LG ilk olarak 18 inç esnek OLED ekranın yanı sıra 2014’te ayrı bir şeffaf ekran yapmıştı. 2015 yılında şirket, 30 mm’lik bir eğriliğe sahip 18 inçlik bir “katlanabilir” ekran geliştirdiğini açıkladı. Geçen yıl, yüzde 40’lık bir transmitans ile 55 inçlik bir ekran yaptı. LG Display ekran üretimi alanında kendisini aşmış durumda.

LG-seffaf-esnek-ekran

Kısaca geliştirmiş oldukları ekran arka tarafındaki nesneleri ekrana almakta. Şeffaf olan ekranı şeffaf bir cam gibi düşünebiliriz. Esnekliği konusunda hala net bir bilgi paylaşılmamış. Ayrıca Google‘ın bir sonraki Pixel telefonuna koymak için küçük boyutlu esnek OLED ekranlar tedarik etmek için LG Display‘e yatırım yaptığı da açıklıyor.

Şeffaf bir ekran düşündüğümüzde birçoğumuz hangi alanlarda veya hangi amaçlarla kullanacağını bilmeyebilir. Fakat bazı insanların ilgi alanı olarak teknolojiyle ilgilenmekte. Bu tür ekranla akıllı ayna yapılabileceğini düşünüyoruz.


LG Display, 77 İnç Şeffaf Esnek Ekran Geliştirmeyi Başardı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tesla Roadster’ın ‘Plaid’ moduna ait video yayınlandı Sony E3 Konferansı’nda Tanıtmış Olduğu Bütün Oyunlar! Türk YouTuberlar boks maçı yapmayı planlıyorlar! Rusya, dünyanın ilk yüzen nükleer santralini tamamladı Instagram profilime kim baktı 2019 – Nasıl öğrenirim? Son Dakika: WhatsApp çöktü mü? WhatsApp’ta mesajlar neden gitmiyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır