Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir?

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir?
Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir?

Windows 10 BIOS ayarlarını birçoğumuz ulaşamamakla birlikte bazılarımız bu sorun için günlerce uğraşmakta bu nedenle sizler için çözüm yollarını bir araya getirdik.

Genel bir kısmımız eski sistemlerimizde rahat şekilde BIOS’a girebiliyoruz. Ancak Windows 10 için büyük bir kısmımız elbet sorun yaşadığına inanıyoruz. “Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir?” konu başlığı altında yöntem basamaklarını deneyerek %100 çözüm sağlayacağını düşünüyoruz. Eğer çözümü hala bu konuda bulamazsanız yetkili servisle iletişim kurmanız veya donanım sorunlarını gözden geçirmelisiniz.

 

Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir? Windows 10 BIOS ayarlarına girme yöntemleri?

Aşağıda sıralayacağımız çözümler size hala çözüm sağlamıyorsa en aşağıdaki not kısmına göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1. Daha önceki sisteminizde BIOS ayarlarını açtığınız tuşu kullanarak şimdiki sistemde deneyin.
  2. Eğer BIOS açma tuşunu bilmiyorsanız standart olarak dizüstü bilgisayarlarda F2, masaüstü bilgisayarlarında DEL tuşu kullanıyor. Ancak bilgisayarın anakartına göre de BIOS duşu değişebilmekte.
  3. İlk 2 adımda normal yollarla açmayı denedik ve birçoğumuz konuya girmeden öncede bu yolu denemiş olduğunu varsayıyoruz. Küçük gibi gözüken büyük bir özellik olan Hızlı Başlatma Özelliği, bilgisayarımızda BIOS ayarlarını açamaya engel olan bir unsur. Hızlı başlatma özelliği uyku moduyla ilişkilendirebiliriz. Uyku modunda çalışan program da dahil tüm verileri kaydeder ve bu sayede açtığınızda kaldığınız yerden işlerinize devam edersiniz. Hızlı başlatma özelliği Hızlı başlatma özelliği ise sadece sistem önyükleme bilgilerini kaydeder. Bu nedenle bilgisayar tam anlamıyla kapanmış sayılmaz. Bunun önüne geçebilmek için aşağıdaki sona kalan 2 maddeye göz atmalısınız.
  4. Yukarıda anlattığımız özellik doğrultusunda “Yeniden Başlat” ile yeniden başlatmış olacağız. Bu nedenle bilgisayar kapandığında ve yineden açılmadan önce yukarıdaki BIOS tuşlarından birisini veya daha önceden açtıysanız o tuşu kullanarak basmaya başlayın. Çok büyük bir ihtimalle bu yöntem ile BIOS açamama sorununuz sonlanmış olacak.
  5. Windows+X tuş kombinasyonunu tuşlayarak çıkan menüde Güç Seçenekleri‘ne tıklıyoruz. Daha sonra sol yan köşede bulunan “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” kısmına giriyoruz. En son adım olarak Kapatma Ayarları kısmında ki “Hızlı başlatmayı aç” seçeneği aktif ise pasif hale getirerek değişiklikleri kaydediyoruz. Artık eski yolla yeniden başlatma gerekmeden BIOS tuşu ile rahatça açabileceksiniz.

Windows 10 hızlı başlatma özelliği

 


Windows 10 BIOS ayarlarına nasıl girilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Star Wars: The Last Jedi’a Ait Posterler Ortaya Çıktı Huawei, uluslararası akıllı telefon sevkiyatlarını askıya alabilir Apple Hollywood Sektörüne Giriş Yapıyor GoPro Hero 5’in Türkiye Fiyatı Ortaya Çıktı! IPhone 8’in Arka Kasasının Görüntüleri Sosyal Medyaya Sızdırıldı Indiana Jones 5 çekimleri gelecek yıl başlayacak

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır