Apple, iPhone Patent Telif Ücretlerini Qualcomm’a Bırakıyor

Ana Sayfa » Teknoloji » Apple, iPhone Patent Telif Ücretlerini Qualcomm’a Bırakıyor
Apple, iPhone Patent Telif Ücretlerini Qualcomm’a Bırakıyor

Apple, Qualcomm‘ın hakim pazar konumunu kötüye kullandığını ve telif ücretlerinde daha fazla almak istediğini belirtti.

Şirket, Qualcomm‘un patent vergisini iPhone üreticilerine ödemesinin önüne geçerek çip üreticisi olan Qualcomm‘u mali durumda kötü etkiledi. İPhone üreticisi, Ocak ayında açmış olduğu mahkeme anlaşmaya varıldı. Yüklenen telif ücretlerinin aşırı olduğunu ve bir mahkemece anlaşmazlık giderilene kadar ödemeleri durdurmaya karar verdiğini açıkladı. Aralarında önceki yıllardan bu yana büyük bir çatışma yaşayan iki şirket, kararlar doğrultusunda  iPhone patent telif ücretlerini Qualcomm ödeyecek.

Qualcomm, içindeki çiplerin hangi şirketler tarafından yapıldığına bakmaksızın, satılan her telefonun değerinin bir kısmı için telif ücreti veriyor. Bu telif ücretleri, Qualcomm‘un vergi öncesi karının yüzde 80’ini oluşturuyor. Foxconn gibi sözleşme üreticileri, telefonları kablosuz bir ağa bağlamak için gereken patentler için Qualcomm‘a para ödüyorlar.

Apple’ın bu kararın çip üreticisinde nasıl bir etki yarattı?

Özellikle iPhone için, Qualcomm‘un sözleşmeleri iPhone üreticileriyle doğrudan bağlantılıdır. Şimdi Apple ve düzenleyiciler, çip üreticisinin daha fazla para kazanmak için pazar konumunu kötüye kullandıklarını iddia ediyor. Telefon üreticisinin verdiği karardan sonra, yatırımcılar Qualcomm‘un hisse fiyatını düşürdü. Qualcomm, iPhone sahibinin almış olduğu karardan bu yana yüzde 20 kaybetti. Alınan bu karardan sonra çip üreticisi büyük mali kayıplar vermiş gibi gözüküyor.

Apple iPhone 8’e Ait Kalıp Görselleri Sızdırıldı’ başlıklı haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Apple, iPhone Patent Telif Ücretlerini Qualcomm’a Bırakıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Snapchat’ten Kameralı Güneş Gözlüğü: Spectacles Tales from the Borderlands oyunu ücretsiz dağıtılıyor Sıfır Bir 5. sezon ne zaman başlayacak? Tarihi belli oldu mu? Bilim adamları kuantum verileri bir elmasın içine yerleştirdiler Gboard Android versiyonu, şimdi 300’den fazla dil destekliyor Facebook Uygulaması Şimdi 360 Derecelik Fotoğraflar Çekiyor

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır