Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı hesaplama 2018

Ana Sayfa » İnternet » Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı hesaplama 2018
Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı hesaplama 2018

Çalıştığı iş yerinden ayrılma kararı alan kişilerin tercih ettikleri kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı hesaplama gibi birçok bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Kıdem tazminatı nedir sorusuna kısaca cevap verilecek olunursa; belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, iş yerince topluca ödenen para.

Kıdem tazminatını kimler alabilir?

1999 yılında uygulanan kararla emeklilik yaşı kademeli olarak erkeklerde 60 iken kadınlarda 58 olarak belirlendi. Daha sonrasında çalışanların kıdem tazminatı konusunda mağduriyet yaşamaması için bir düzenleme yapıldı.

1475 sayılı eski İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili 14. maddesine 5. fıkra eklenerek yapılan düzenlemenin özü, “yaş dışındaki emeklilik koşulları”nı yerine getiren işçilerin işten ayrılmaları durumunda alabilmesini sağlamak. Bu sayede emekli olmadan belirlenen koşulları sağlayan herkes bu tazminatı alabiliyor.

Bu düzenleme sonucunda 15 yıl sigorta, 3600 prim günüyle kıdem tazminatının alınabilmesi şartı ortaya çıktı. Yakın zamana kadar bu düzenleme sadece 8 Eylül 1999’dan önce işe girmiş olanları ilgilendiriyordu. Yasaya göre, 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe girenler de yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getirmeye başladıktan sonra tazminatlarını alabilme hakkına sahip.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatı hesaplama 2018

Emekli olmadan bu tazminatı alma koşulları tarihlere göre değişiklik göstermekte. Bunun için aşağıdaki listede ilk defa işe başlama tarihini belirlemek olacak. İşte emekli olmadan alma koşulları;

  • 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler: 15 yıl sigorta, 3600 prim günü.
  • 9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe girenler: 25 yıl sigorta, 4500 prim günü.
  • 1 Mayıs 2008’den sonra işe girenler: 25 yıl sigorta, 5400 prim günü.
  • 9 Eylül 1999’dan sonra işe girenler: Sigortalılık süresi 25 yılın altında olmakla birlikte 7000 prim gününü tamamlayarak.
İlginizi Çekebilir :  DuckDuckGo 15 Milyar Aramaya Ulaştı

Mevzuata göre, işçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında hesaplanıyor. Tazminat hesabı yapılırken, brüt maaşa düzenli ve nakit olarak yapılan tüm ödemeler de ekleniyor. Kıdem tazminatında bir tavan belirleniyor. Bu tavanın üzerindeki maaşlar tazminatın hesabında kayda alınmıyor. Çalışanın geliri bu tavan tutarın altındaysa, tazminat hesabında aldığı maaş geçerli olmakta. Ancak gelir bu tavan tutarın üstündeyse, maaş ne olursa olsun alınacak olan tazminat bu tavandan hesaplanıyor. Kıdem tazminatı hesaplamasına esas ücretin bir tavanı vardır. Bu tavan her sene devlet tarafından belirlenir. 2018 yılı ilk 6 ayı için kıdem tazminatı tavanı 5.001,76 TL‘dir.


Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı hesaplama 2018 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Google’dan Yılbaşına Özel Doodle WhatsApp Business uygulamasının müjdesini verdi Facebook Lite, 500 Milyon İndirmeyi Aştı Apple’ın Yeni HomePod Akıllı Hoparlörü Siri’yi Eve Getiriyor Samsung Note 7 İle Uçuş Yasağı! Facebook mobil menü tasarımı değişti

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır