Görme engelliler için akıllı saat tasarlandı

Ana Sayfa » Gündem » Görme engelliler için akıllı saat tasarlandı
Görme engelliler için akıllı saat tasarlandı

Görme engelliler için akıllı saat, 2020 CES fuarında Dot Incorporation isimli bir firma tarafından tanıtıldı.

CES 2020 fuarı sona erdi fakat bizlere insanlık adına bazı teknolojik gelişmeleri de sağlamış oldu. Bunlardan biriside görme engellilerin sorunlarına çözüm ulaştırmak adına akıllı saat tasarlamak oldu. Akıllı saat teknolojisi üzerinde geliştirme sağlanarak görme engelliler için harika bir hayat kolaylaştırıcı ürün rotaya çıkarılmış oldu.

Dot Incorporation, görme engelli kişiler tarafından kullanılan ve görme güçlüğü olan kişilerin kullandığı dokunsal yazı sistemi Braille‘i kullandıkları için görme engelli insanların kullanabileceği çeşitli cihazlar tasarlıyor. Eğitimli bir kişinin dokunsal geribildirim kullanarak “okuyabileceği” küçük yükseltilmiş noktalardan oluşur.

 

Görme engelliler için akıllı saat : Dot Watch özelliklere neler?

Firma, akıllı saatler, tabletler ve hatta kişilerin ekran özellikli eşdeğerini değiştirebilecekleri dizüstü bilgisayar boyutunda sayılabilir cihazlar geliştirdi.

Dot Watch‘un geleneksel bir akıllı saatin yerini nasıl alabileceğini hayal etmek nispeten kolaydır, ancak herhangi bir Braille deneyiminiz yoksa Dot Mini‘yi kavramak daha zor olabilir. Dot Mini işlevi Amazon Kindle‘a benzer. Braille‘de “görüntülenen” metin tabanlı içeriği işleyebilir ve ses içeriğini oynatmak da mümkündür. (Braille Alfabesi: 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir.)

Dot Mini’nin 16 GB’lık dahili depolama alanına içerik yüklemek WiFi üzerinden veya sadece bir microSD kart kullanarak gerçekleşebilir. Kulaklıklar için de 3,5 mm jak girişi var. Yüz binlerce kitap mevcut olduğundan her türlü içerik bulunabilir.

Web sitelerine göz atmak için Dot Mini‘yi kullanabilmek de oldukça şaşırtıcı. Deneyim görsel bir tarayıcıdan çok farklıdır, ancak cihaz web sitelerini yükleyebilir ve okuyabilir. Son olarak, cihaz yaygın komutlar ve sorular için büyük bir zaman tasarrufu sağlayan bir özellik olan sesli komutlara cevap verebilir. Bu cihazlar ortak bir noktaya dayanır: Nokta. Bunu renkli ekranlar için “piksel” e eşdeğer olarak düşünebilirsiniz. Her nokta yükseltilebilir ve alçaltılabilir ve ilgili tüm cihazlar için çok küçük ve ince hale getirilebilir.

Dot ayrıca programlanabilir ve etkileşimli Braille dilini kamuya açık tabelalara veya normalde metnin olduğu diğer herhangi bir yere koymak için üçüncü taraf şirketler veya ajanslarla birlikte çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde görme engelli 285 milyon ve düşük görüşlü 246 milyon insan olduğunu tahmin ediyor.

Görme engelliler için akıllı saat tasarlandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 acheter followers

RASTGELE İÇERİKLER

Huawei, uluslararası akıllı telefon sevkiyatlarını askıya alabilir Ücretsiz Glitch Simulator 2018 Steam Key’i Google Adsense başvurusu için en etkili ipuçları E Haciz nedir? E Haciz sorgulama nasıl yapılır? Vodafone 29 Ekim bedava internet kampanyası 2018 IOS 10.3, Daha İyi Hizmet İçin Bilgilerinize Erişim Sağlayacak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır