2016 Sosyal Medya Kullanım Oranları

Ana Sayfa » Sosyal Medya » 2016 Sosyal Medya Kullanım Oranları
2016 Sosyal Medya Kullanım Oranları

Gün geçtikçe artan mobil ve bilgisayar kullanımı kendi ile birlikte sosyal medya kullanımını da arttırıyor.Son yıllarda sosyal medya kullanımı oldukça popülerleşti.Kullanım oranı dünyanın çeyrek nüfusuna neredeyse denk geliyor.

Kullanım oranlarına göre sıralamada birinci olan platform Facebook.

Facebook Kullanım İstatistiği

4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook kısa süre içerisinde dünya devi olmayı başardı.Aylık 1.6 milyar aktif kullanıcıya sahip olan platform bir çok sosyal ağın geliştiricisi olma özelliğine de sahip.Kullanıcıların %52’sini kadınlar oluştururken, %48’ini ise erkekler oluşturuyor.

Youtube Kullanım İstatistiği

15 Şubat 2005 tarihinde 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulan Youtube Kasım 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır.Şuan aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Youtube en çok kullanma sırasında 2. sırada geliyor.Kullanıcılarının %38’ini kadınlar oluştururken, %62‘ini ise erkekler oluşturuyor.

Whatsapp Kullanım İstatistiği

Ocak 2010 tarihinde Biran Acton ve Jan Koum tarafından kurulan Whatsapp Şubat 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştır.Aylık 950 milyon aktif kullanıcıya sahip olan WhatsApp‘ın en çok kullanıldığı ülkeler ise sırasıyla Hindistan, Brezilya, İtalya, Türkiye ve İspanya.

Google Plus Kullanım İstatistiği 

28 Haziran 2011 tarihinde Google tarafından kurulan Google Plus sıralamada 4. sırada kalmayı başarıyor.Google bünyesinde barındırılan platformun %26,2’sini kadınlar oluştururken, %73,7’sini erkek kullanıcılar oluşturuyor.

Instagram Kullanım İstatistiği 

6 Ekim 2010 tarihinde Facebook tarafından geliştirilen Instagram şuan aylık 430 milyon kullanıcıya hitap ediyor.Instagram kullanımının %49’unu kadınlar oluştururken, %51’ini ise erkekler oluşturuyor.Kullanım sıralamasına göre Türkiye‘nin 5. sırada olması ülkemizde sosyal medya kullanımının yoğun olduğunu gösteriyor.

Linkedin Kullanım İstatistiği

5 Mayıs 2003 tarihinde kurulan Linkedin 13 Haziran 2016 tarihinde Microsoft‘a 26.2 milyar dolar‘a satıldı.Aylık  420 milyon kullanıcıya hitap eden Linkedin‘in %46’sını kadınlar oluştururken, %54‘lük kısmını ise erkekler oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir :  Twitter'dan Periscope'a 360 Derecelik Canlı Yayın Özelliği

Twitter Kullanım İstatistiği

21 Mart 2006 tarihinde kurulan Twitter en çok politika alanında kullanılmaktadır.Özellikle 2008 yılında ABD‘deki seçimlerde Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılıp bir oy kazanma aracı olmuştur.Aylık 325 milyon aktif kullanıcısı ile listenin 7. sırasında olan Twitter‘ın %55’ini kadınlar oluştururken, %45’ini erkekler oluşturuyor.

Tumblr Kullanım İstatistiği

Şubat 2007 tarihinde kurulan Tumblr David Karp tarafından kurulmuştur.2013 yılında şirketi Yahoo‘ya 1.1 milyar dolara satan David Karp, Tumblr‘ın icra kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.Aylık 230 milyon aktif kullanıcıya hitap eden bir platform.Bu sosyal medya ağının  %50’ini kadınlar, %50’sini erkekler oluşturuyor.

Pinterest Kullanım İstatistiği

Mart 2010 tarihinde kurulan Pinterest 2011 yılında bir patlama ile popülerlik kazanmıştır.Listenin sonunda yer alan Pinterest özellikle kadınlar tarafından kullanılıyor ancak yayın yaptığı birçok kategori ile erkeklerin de dikkatini çekebilecek durumdadır.Pinterest‘in %71’ini kadınlar oluştururken, %29‘unu ise erkekler oluşturuyor.

Olayı bir görsel ile özetleyecek olursak aşağıdaki grafik yeterli olacaktır.

 

sosyal-medya-kullanici-sayisi


Ekleyen :Fahrettin KılıçTüm Yazıları İçin Tıklayınız

2016 Sosyal Medya Kullanım Oranları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Honda RoboCas adındaki otonom soğutucusunu tanıttı PlayStation 5, 2020 yılından önce gelmeyebilir Bandwidth Limit Exceeded hatası nedir? Nasıl çözülür? Mostar Gençlik Bilişim Kampı Başlıyor Kredi ve Yurtlar Kurumu Siber Beyinleri Arıyor Dünyanın en büyük inovasyon yarışmasından  Vestel’e ödül

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır