2019 ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır? Numaradan isim sorgulama

Ana Sayfa » Gündem » 2019 ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır? Numaradan isim sorgulama
2019 ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır? Numaradan isim sorgulama

Bilmediğiniz, merak ettiğiniz bir numarayı öğrenmek için sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Peki ücretsiz numara sorgulama 2019 işlemi nasıl yapılır? Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell operatörlerinin numaralarının nasıl öğrenilebileceğini bu konumuzda anlatacağız. Numaradan isim sorgulama, isimden numara sorgulama 2019 gibi işlemlerin nasıl yapıldığını konumuzdan öğrenebileceksiniz.

2018 yılından itibaren telefon numarası sorgulama işlemi için bir takım yasal düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemeler ile birlikte yasal olmayan birçok uygulama erişime kapatılmış, sahte sorgulama işlemi yapan bir çok internet sitesinin yayınları kesilmişti. Aynı düzenlemelerin 2019 yılında da devam ettiğini göz önüne alırsak bu yazımızda yasal şekilde numara sorgulama yöntemleri ve numara sorgulama servisleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Bazı zamanlar tanımadığımız numaralar tarafından aranırız. Çoğunlukla bilmediğimiz numaralara cevap vermek istemeyiz. Bu nedenden dolayı bu numaraların kime ait olduğunu öğrenme ihtiyacı doğduğundan dolayı insanlar numarayı sorgulamak isterler.

Bazen de eski arkadaşları, yakın tanıdıkları isimden sorgulamak, onlara ait iletişim bilgilerine ulaşmak isteriz. İletişim bilgilerine ulaşabilmek için isimden numara sorgulama servislerini kullanmak gerekmektedir.

Bilinmeyen numaralar servisleri güvenilir midir?

BTK tarafından bazı firmalar bilinmeyen numaralar hizmetini sunmak üzere yetkilendirilmiş, bu hizmeti yapabilecek gereksinimleri sağlamalarının ardından izin verilmiştir. Bu firmalar diğer operatör firmaları ile özel anlaşmalar sonucunda abonelerin bulunduğu veri listelerine ulaşabiliyorlar. Firmaların amacı operatör firmaların (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) hepsinden abone bilgilerini edinip, tek bir elden kullanıcıya ulaştırmaktır. Yetki verilen bu firmalar rehberlik hizmeti sağlamaktadırlar.

WhatsApp üzerinden numara sorgulama

Bu yöntem sabit telefonlar için geçerli değildir. Sadece akıllı cihazlarınız üzerinden yapabileceğiniz bu yöntem oldukça basit olmakla birlikte kesin bir çözüm değildir.

Sizi arayan numaranın WhatsApp kullanması durumunda bu yöntem işe yarayabilir hale gelebiliyor. İlgili numarayı telefon rehberinize kaydetmenin ardından WhatsApp ile senkronize ederek kişiler alanında bu numarayı görebilirsiniz. Eğer karşıda ki kişi gizlilik ayarlarını sınırlı hale getirmemişse profil fotoğrafı, hakkında kısmını görebilir ve kim olduğuna dair bilgi edinebilirsiniz.

Google telefon numarası sorgulama

Sizi arayan numaralar işletmelere ait olabilir. Bu numaraları Google üzerinden sorgulayarak eğer Google İşletmeler hesabında yer alan bir numara ise görebilirsiniz. Yalnız bu yöntem kişisel numaraların yanı sıra kurumsal numaralar için geçerlidir. Bu sorgulama yöntemi ile dolandırıcı numaralarını da öğrenebilir, başkalarının bu numara hakkında paylaştıkları yorumları öğrenebilme şansını elde edebilirsiniz.

Telefon numarasını sorgulamak için çift tırnak içerisinde arama yapmanız gerekmektedir. Örneğin, ‘0532***’ şeklinde sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarından numara sorgulama

Sosyal medya hesapları genellikle telefon numarası üzerinden açılmaktadır. Özellikle Facebook son dönemlerde güvenliği arttırmak, spam hesaplardan arınmak için telefon numarası kullanımını zorunlu hale getirdi. Sosyal medya hesaplarının gizlilik ayarlarını düzenleyip numaralarını gizlemeleri halinde bu numaranın kime ait olduğunu öğrenemezsiniz. Numaraları öğrenmek için gizlilik ayarlarında numaraların herkes tarafından görülebilir şeklinde olması gerekmektedir. Bu numaraları öğrenmek için sosyal medya platformlarının arama kısmına numaraları yazarak öğrenme şansını elde edebilirsiniz.

Uygulamalar aracılığıyla numara sorgulama

Uygulama marketlerinde (Play Store, App Store) bulunan uygulamalar aracılığı ile bilinmeyen numaraları öğrenme şansı yakalayabilirsiniz. Fakat öncesinde belirtmemiz gereken bir uyarı mevcut. Bu uygulamaların çalışma mantıkları genellikle şu şekildedir; İndirilen cihazların rehberine erişim izni isteyen uygulamalar sizin rehberinizde bulunan kişileri kopyalar, uygulamanın havuzuna atarak numaraları hangi isimde kaydettiyseniz ona göre uygulama havuzuna işler.

Eğer numarasını sorgulamak istediğiniz kişi ya da yakın çevresinde ki bir kişi bu tarz uygulamalardan birini kullandıysa kolay bir şekilde numarayı öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz telefon numarası sorgulama nasıl yapılır?

Ücretsiz numara sorgulama ile ilgili verdiğimiz direktifler dışında şuan henüz bir yöntem bulunmamaktadır. İnternet üzerinden hizmet veren bazı web siteleri bedava numara sorgulama gibi yalan kelimeler ile kullanıcıları kandırmaktadır. İnternet sitelerine numaraları girmenizin ardından faturanıza ek bir ücret yansıtılır. Bu ücretle birlikte numara sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz sağlanır.


Ekleyen :Fahrettin KılıçTüm Yazıları İçin Tıklayınız

2019 ücretsiz numara sorgulama nasıl yapılır? Numaradan isim sorgulama - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Milli Takım, CS:GO Dünya Şampiyonası’da Şampiyon Oldu! Elon Musk Türkiye’ye gelmekten vazgeçti Android Oreo dağıtımı Şubat ayından bu yana yüzde 400 arttı Instagram en çok fotoğrafı paylaşılan şehirleri açıkladı Instagram çöktü mü? Instagram neden çalışmıyor? (13 Temmuz 2018) Sürücüsüz Araçlar İçin Samsung’da İlk Adımını Attı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır