ABD yeni iletişim uyduları hazırlıyor

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » ABD yeni iletişim uyduları hazırlıyor
ABD yeni iletişim uyduları hazırlıyor

Uzay yarışının hızla devam ettiği şu günlerde Amerika Birleşik Devletleri yeni bir amacın peşine düşerek iletişim uyduları hazırlıyor. ABD Hava Kuvvetleri (USAF), nükleer savaş durumunda veya haberleşmeleri engelleyebilecek olaylarda ABD hükumetinin en iyi şekilde iletişim sağlamaya devam edecek uydulara sahip olmasını hedefliyor. “Advanced Extremely High Frequency” (Çok Gelişmiş Yüksek Frekans) (AEHF) uyduları olarak adlandırılan bu sistemler, askeri kanalları çalışma sırasında tutmak için özel olarak tasarlanmış.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ndeki Havacılık ve Uzay Güvenliği Projesi direktörü Todd Harrison, “Dünyanın tarihinin en kötü gününde çalışan sistemlere ihtiyacımız var” dedi. ABD hükumetinin şuan için Dünya yörüngesindeki dört AEHF uydusu var ve USAF, 2019’da biri diğeri 2020’de olmak üzere iki tane daha başlatılmasını istiyor. Projenin bütçesi 29.8 milyon ABD Doları olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

İletişim uyduları kısıtlanacak

Nükleer savaş patlak verirse, kıyamet sonrası dünyada AEHF gibi iletişim uyduları tek iletişim aracı olabilir diye belirttiler. Havada veya yüzeyde bir nükleer bomba patladığında, serbest bırakılan yüklü parçacıklar elektromanyetik spektrumda engelleyici iletişim uyduları enerji yayıyor. AEHF uyduları farklı çalışır. Birincisi, yüzeye ulaşma şansını artırmak için aynı anda birden fazla sinyal gönderiyorlar. Ayrıca sinyal bant genişliği arasında gezinirler, böylece sıkışmamış frekansların birkaç şeridine gidebilir ve trafik durgunluğundan kaçınmak için şeritler arası bir araba gibi geçebilirler.

İlginizi Çekebilir :  Saç Ekimi Hakkında Bilgiler ve Kullanılan Teknoloji

ABD yeni iletişim uyduları hazırlıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ücretsiz DSquad War Steam Key’i Project Cars 2 2017 Yılında Geliyor Wikipedia, Türkiye’nin Verdiği Karara İtiraz Etti! Türkiye Takımı, CS:GO Dünya Şampiyonası’nda Yarı Finalde! Bu yıl HBO’ya ağır darbe vuran kişi tespit edildi GSStore Tır Güzergahları Belli Oldu

FACEBOOK'TA BİZ

Bu site HOSTAZOR tarafından barındırılmaktadır.

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır