Apple, Dünyanın İlk Trilyon Dolarlık Şirketi Haline Geliyor

Ana Sayfa » Gündem » Apple, Dünyanın İlk Trilyon Dolarlık Şirketi Haline Geliyor
Apple, Dünyanın İlk Trilyon Dolarlık Şirketi Haline Geliyor

Apple, iPhone 8 cihazının kullanıcılara sunmasının ardından dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi haline gelebilir.

Şirket yakın zamanda iPhone 8 cihazını çıkartmasının yanında hisseleri son birkaç aydır istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Örneğin, geçtiğimiz Mayıs ayında, Apple’ın hisse senedi, hisse başına 156 dolarlık yeniden yüksek değere ulaştı. Şirketin şu an 145 dolar hisse aralığında işlem görmesine rağmen biraz analistler, şirketin hisse senetlerinin daha da yükseklere çıkması sadece bir zaman meselesi olacağının düşüncesinde. Bazı analistler ise şirketin sadece 12 aylık dönemde dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi olabileceğine inanıyor.

Analist Brian White‘in (MacRumors aracılığıyla) yeni bir araştırma notuna göre, şirketin birçok yatırımcının uzunca bir süredir savunduğu bir düşünceyi savunuyor. White, ileriye dönük olarak bakılırsa, Apple‘ın hisselerinin 200 dolar hisse eşiğini aşabileceğini düşünüyor. Buna karşılık, teknoloji şirketini yakın zamanlarda bir trilyon dolarlık pazar payı kazanacağı anlamına geliyor.

White “2015 yazında Apple‘ın zayıflama sürecine benzer şekilde 2015 yılının ilkbaharında güçlü bir toparlanma yaşandı.” dedi. Şirketin hisse senetleri, önümüzdeki haftalarda ve aylarda çok iyi yükselebilirken, bir trilyon dolarlık piyasa kapmasına ulaşılması Apple‘ın devam eden hisse geri satın alma programında zorluk yaratabilir. Geçtiğimiz Mayıs ayında şirket, hisse geri alım limitini 175 milyar dolardan 210 milyar dolara çıkarmaya niyetli olduğunu belirtti. Şu an olduğu gibi şirketin yaklaşık 5.4 milyar hisse var, yani hisse senedi fiyatı 185 dolara bir trilyon dolarlık piyasa sınırına ulaşabilir.

Apple kaç ay içerisinde 1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olabilecek?

iPhone 8 cihazı önceki cihazlar gibi rağbet görecek mi bilemeyiz. Fakat rağbet görmese bile son 12 ay içerisinde yükselen hisseler ile şirketin 1 trilyon dolarlık bir piyasaya sahip olacağını kesin olarak inanabiliriz. Teknoloji şirketinin yeni amiral gemisi bizi her zaman şaşırtabilecek yeni özelliklerle gelemeyebilir. Fakat donanımsal ve yazılımsal olarak yeni renkler katabilir. Geçtiğimiz zaman içerisinde iOS 11 ile birçok özellikle işletim sistemini elit kılmayı başarmıştı diyebiliriz. Birçok özellik Android cihazlarında henüz yer almıyordu. Fakat cihaza eklenen yeni özelliklere gelirsek her sürümde olduğu gibi fazla bir özellik getirisi yok gibi görünüyor. Şirket rağbet görebilecek telefon için ve çok iyi bir derecede yükselebilmesi için keşfedilmemiş teknolojilere yönelmesi gerekiyor.


Apple, Dünyanın İlk Trilyon Dolarlık Şirketi Haline Geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Türk Telekom 15 Temmuz’da AKN’yi Kaldıracak Apple otonom araç için Volkswagen ile çalışacak Netflix’e Çevrimdışı İzleme Özelliği Geldi Saç Ekimi’nin Merkezi: İstanbul Saç Ekimi Bu yıl HBO’ya ağır darbe vuran kişi tespit edildi E Okul Neden Kapatıldı? E Okul’a Nasıl Girilir? 2019

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır