Ebola Virüsü Bulguları Kaybolsa da Maymunlarda Görülebilir!

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Ebola Virüsü Bulguları Kaybolsa da Maymunlarda Görülebilir!
Ebola Virüsü Bulguları Kaybolsa da Maymunlarda Görülebilir!

Ebola virüsü, semptomlar kaybolduktan sonra bile, hayatta kalan maymunlarda devam edebilir.

Kısadan bu virüsten söz edersek; Göz diyagramındaki kırmızı noktalar, vitreus humusunda ve bitişik gözlerindeki bitişik dokuda Ebola virüsüne ait kalıcı hücreleri gösterir. Ebola virüsü genomik RNA in situ hibridizasyon sinyali (kırmızı kromojen), hayatta kalan rhesus maymunun  bir hematoksilin karşıt lekelenmiş (mavi daire içinde) göz bölümünde tespit edildi. Konfokal mikroskop ile Ebola virüsü replikatif ara RNA’sının (yeşil flüoresan, kırmızı flüoresan Ebola virüsü genomik RNA’sı) fluoresanla tespit edilmesi,  Ebola virüsünün bağışık ayrıcalıklı bölgelerde çoğaldığına işaret ediyor. Bütün bu ayrıntılar genelimizin akıllarını karıştırıyor olabilir, fakat işin ayrıntısını merak edebilecek az çok insan vardır.

Ebola virüsü ‘rhesus maymunları’nda bulgu göstermiyor

Orman bilim adamları tarafından günümüz Nature Microbiology dergisinin internet üzeri baskısında yayınlanan araştırmaya göre, Ebola virüsü enfeksiyonu hastalığa yakalan ve bulgu göstermeyen rhesus maymunlarında tespit edilebildiği ortaya çıktı. Çalışma, virüsün vücudun belli alanlarında nasıl devam ettiğine ışık tutuyor. İnsanlardaki hastalığa karşı tıbbi çözüm bulmaya yaklaştırıyor.

Batı Afrika’daki Ebola virüsü hastalığının 2013-2016 yılları salgını sırasında göz, beyin ve testis gibi bazı bölgelerdeki bağışıklık kazandığına şahit olunmuştu. Bu durumun gözükmesiyle virüse karşı önemli endişe duyulmasına sebep oldu. Hayatta kalanlar görme kaybı, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi bulgular, çözüldükten sonra bile uzun süreli devam ettiğini bildirdiler. Virüsün seminal sıvı içinde kalması ve cinsel ilişki yoluyla bulaştığı gösterilmişti.

Bu yolla maymunlar yardımıyla çözümler belki üretilebilir. Fakat tıbbi çözüm üretilse bile insanlarda bulunan semptomlar kaybolsa dair maymunlarda gözükeceği söyleniyor. Alınan kaynak neticesinde aynı işlemlerinde maymunlar üzerinde uygulanabileceğini düşünebiliriz. Fakat bilgimiz dahilinde olduğundan dolayı maymunlara bu virüsün nasıl yerleştiğini bilemiyoruz. İnternette küçük çaplı araştırmalar sonucu bu virüs hakkında daha açıklayıcı makaleler bulunabilir. İnsanlardaki bütün semptomlar yok olsa da maymunlarla yaşanacak yakın temas veya bestiality dediğimiz bir insanın hayvanla ilişkiye girmediği sürece tekrardan başa dert olacağı söylenemez. Hatta tıbbi buluş sonucunda tekrardan gözükse bile hemen önüne geçilebileceğini bilmeliyiz.

İlginizi Çekebilir :  Aya Seyahat Etmenin Maliyeti 10 bin Dolar

Bu makalenin büyük bir kısmı MedicalXpress‘den alınmıştır. Orijinal makaleye gitmek için buraya tıklayınız. Bilim adına yazmış olduğu makaleden dolayı teşekkür ederiz.

 


Ebola Virüsü Bulguları Kaybolsa da Maymunlarda Görülebilir! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Popüler Yabancı Dizi Siteleri Erişime Engellendi xHamster Hackerların Kurbanı Oldu! 2016 Yılında Gerçekleşen Bilimsel Gelişmeler Despacito Adlı Şarkıyı Birde Türkçe Haliyle Dinleyin GRID Ücretsiz Oldu Microsoft ve Facebook’un denizaltı veri kablosu tamamlandı

FACEBOOK'TA BİZ

Bu site HOSTAZOR tarafından barındırılmaktadır.

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır