Göktürk-1 Uydusu Fırlatılmayı Bekliyor!

Ana Sayfa » Bilim - Çevre » Göktürk-1 Uydusu Fırlatılmayı Bekliyor!
Göktürk-1 Uydusu Fırlatılmayı Bekliyor!

2009 yılından bu yana yapım aşamasında olan Göktürk-1, 5 Aralık 2016 ‘da fırlatılacak.

Göktürk-1’in temel amacı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)‘nin hedef, askeri istihbarat gibi nedenlerle Dünyanın herhangi bir noktasından yüksek çözünürlüğe sahip uydu görüntüleri alabilecek. Sözleşmesi 13 Temmuz 2009 tarihinde atılan projenin sözleşmesi Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Telespazio arasında geçmişti.

Aralarında yabancı firmalarında ortaklıkta yer aldığı proje sonucunda Göktürk-1 uydusu 5 Aralık 2016 tarihinde, saat 16.51(Türkiye saatine göre)’de, Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası’ndan fırlatılacak.

Fırlatıldıktan hemen sonra 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak, 68.dakikada uydudan ilk sinyal alınacak daha sonra yaklaşık 90 dakika Dünya çevresinde tur atacak olan uydu, bu sayede yılda 60 binden fazla görüntü öngörülüyor. Bir diğer sürpriz ise TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek olan töreni izleyebilir fırlatma anına diğer kişilerde tanık olabilecek.

Kaynak : TAI


Göktürk-1 Uydusu Fırlatılmayı Bekliyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

PUBG, Steam’da en çok indirilen üçüncü oyun oldu Instagram Direct masaüstüne geliyor Yeni Audi A8 yollara çıkmaya hazırlanıyor Mr. Robot 3. sezon başladı E Okul sistemi ne zaman kapanacak? VBS Not girişi ne zaman kapanacak? OurMine Bu Seferde Netflix’i Hackledi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır