Qualcomm, iPhone üretiminin yasaklanmasını istedi

Ana Sayfa » Gündem » Qualcomm, iPhone üretiminin yasaklanmasını istedi
Qualcomm, iPhone üretiminin yasaklanmasını istedi

Qualcomm, Çin mahkemesinden iPhone‘un üretimini ve satışını yasaklamasını istedi.

Şirket yeni bir adım daha atarak tekrardan Apple markasına dava girişiminde bulundu. Çin’de Apple‘a karşı yeni bir dava açıldı. 29 Eylül’de açılan dava bugün açıklanmış olsa da Çin mahkemesi dosyalarını henüz kamuoyuna açıklanmadı. Bloomberg’e göre, Çin mahkemesinin ülkedeki iPhone‘ların satışını ve imalatını engellemesini isteyen, Apple‘a yönelik bir dava açtı.

Dava dosyasında Qualcomm, Apple‘ın , kendi şirketi tarafından icat edilen üç patenti ücret ödemeden kullandığını iddia ediyor. Dava, üretici tarafından mahkemeden iPhone’ların üretimini ve satışını yasaklama emri istediği,  üç patentin standart dışı kullanıldığını ve kurallara ihlal edildiğini iddia ederek bir Pekin fikri mülkiyet mahkemesi açıldı.

Qualcomm’un iddialarına karşılık Apple’dan geri dönüşler geldi

Qualcomm sözcüsü Bloomberg’e “Apple, bizim tarafından icat edilen teknolojileri kendileri için ödemeden kullanıyor” dedi. Söylenenlere göre patentlerin iPhone‘un güç yönetimini ve Force Touch özelliğini kapsadığı söyleniyor.

İddialara tepki olarak Apple, iddiaların yanlış olduğunu söyleyen bir bildiri yayınladı. Ek olarak bu şirketin son çabasını harcayacağını söyledi. Ayrıca, çabanın fırsatçı olduğunu ileri sürdü, çünkü üretici şirket, müzakereler sırasında patentleri almadı ve yalnızca son zamanlarda bunları yayınladı.

Bir Apple sözcüsü, “Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, Qualcomm‘u yıllardır konumlarını kötüye kullandıklarından dolayı suçlu buluyorlardı, bu iddia makul değil ve diğer mahkeme manevraları gibi bu en son yasal çabanın başarısız olacağına inanıyoruz” dedi.

Şirketin patent konusunda ilk iddiası olmaması ile birlikte geçtiğimiz Temmuz ayında Apple‘ın patentlerinin altısını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’de benzer bir iddiayı ortaya attı. Şirketin bu çıkarlı tavırları aslında bazı yerlere olan borçlarından dolayı olabilir. Ancak şirketin bu saldırgan tavrı gemisinin batmasına sebep olacağa benziyor.


Qualcomm, iPhone üretiminin yasaklanmasını istedi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Can Sıkıntınızı Giderebileceğiniz 6 Site Intel, Vaunt adındaki akıllı gözlüğünü piyasaya sürecek Darbe Filmine Patent Verilmedi ! LG Watch Style’dan Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı En İyi 3 Görüntülü Konuşma Uygulaması Apple ürünlerinin ortalama ömrü açıklandı

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır