Google, Ülkelerden Kullanıcı Verilerine Erişimini Artırmak İstiyor

Ana Sayfa » Gündem » Google, Ülkelerden Kullanıcı Verilerine Erişimini Artırmak İstiyor
Google, Ülkelerden Kullanıcı Verilerine Erişimini Artırmak İstiyor

Google, terör saldırılarıyla mücadele etmek için ülkelerin müşteri verilerine erişimini artırmak istiyor.

Şirket, hükümetlerin yurtdışı sunucularda saklanan müşteri verilerine erişmesini kolaylaştırmak istiyor.  Şirket mevcut kuralların satışa sunduğuna ve ABD‘li milletvekillerinin bunları güncellemesine inanıyor. Eğer yoluna girerse, hükumetler kişisel verilerini ellerine alabileceklerdi.

Google bu verilerle ne amaçlıyor?

Hareket, Avrupa’daki terörist saldırıların peşinden gidiyor ve araştırmacıların suçluları takip etmesini kolaylaştırıyor. Mevcut elektronik iletişim kuralları, hükümetin yurtdışı verilere erişmesine izin verir, ancak veriyi talep etme ve bunun için bir emir alma süreci birkaç ay sürebilir. Bu nedenle bir teröristin bulunması için kat edilen süre birkaç aydan daha fazla sürecek, teröristin kolayca yurdışına tekrardan kaçışını veya rahatça saklanmasını sağlayacak. Aylar sonra gelen talep sonucu ele alınan son veriler zaman kaybına neden olacak. Çünkü terörist kaçana kadar kullandığı cihazı yok edebilir ve daha fazla veri toplanmasının önüne geçebilir. Ya da eski veriler kullanılsa da bu sürecin zorlu geçmesine sebep olabilir.

Google, bu yılın başlarında, talepler bir yerli dolandırıcılık soruşturmasının bir parçası olarak ABD dışında depolanan Gmail iletileri için FBI arama emirlerine uyması gerektiğini bildiren bir mahkeme kararına itiraz etti. Bu yönden şirketin kullanıcıların verilerini diğer kurumlardan koruması güzel bir adım.

Reuters’e göre, Google yalnızca “insan hakları ilkelerine uygun” ülkeler arayacak.

Dilerseniz “Facebook, Profil Resimleri İçin Yeni Özellik Test Ediyor” başlıklı habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 


Google, Ülkelerden Kullanıcı Verilerine Erişimini Artırmak İstiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dünyanın En Güvenli Telefonu John McAfee Privacy Phone’dan İlk İzlenimler Toplu SMS Fiyatları Neye Göre Değişir? Galaxy Note 8 için Android 8.0 Oreo güncellemesi geldi Google Yalan Haberlere Karşı Yeni Dönem Başlıyor BTK’dan GitHub’a Erişim Engeli! WhatsApp mesajları silme özelliğini geliştirdi

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır