Sony, yapay zekalı taksi çağırma sistemi kurabilir

Ana Sayfa » Gündem » Sony, yapay zekalı taksi çağırma sistemi kurabilir
Sony, yapay zekalı taksi çağırma sistemi kurabilir

Sony, yapay zeka (Al) sistemine sahip taksi çağırma sistemi açmaya hazırlanıyor olabilir.

Binicilik sistemlerini düşündüğünüzde, Sony‘nin akımıza gelmeyeceğine eminiz. Ancak görünüşe göre şirket bu algıyı değiştirmek için yeni adımlar atıyor. Nikkei’nin bir raporunda (Engadget yoluyla), Sony‘nin bir sürü farklı taksi şirketi ile takım oluştururken Japonya‘da bir yapay zekaya sahip taksi çağırma sistemi başlatmak isteyebileceği düşünülüyor.

Yapay zekalı taksi çağırma sistemi nedir?

Temel olarak taksiler bir ana merkez yoluyla elle gönderilmek yerine, bu AI havai sistemi taksileri nereden göndereceğinizi belirlemek için algoritmalar kullanacaktır. Bu, trafik, hava durumu, olaylar ve benzeri faktörleri dikkate alır. Örneğin, belirli bir etkinliğin sona ermesine doğru sistem, eve gitmek isteyenlerin taksi bulabilmesi için taksiyle buluşabilir.

Şirketin neden taksi/ulaştırma işine girmek istediğini belli etmemekle birlikte ilginç bir yaklaşım olabilir. Artı, bu modelin gelecekteki kendi kendine sürüş taksilerine potansiyel olarak uygulanabileceği ve algoritmaya dayalı olarak talebe göre nereye “en iyi” yerlerin nerede olacağını bileceği önerildi.

Bu noktada Sony resmi olarak herhangi bir şeyi teyit etmedi. Bu nedenle böyle bir sistem başlatabileceği kimsenin aklına bile gelmez. Ayrıca böyle bir sistemin başlatılıp açılmadığı ve ne zaman başlatılacağına dair bir haber yok. Japonya‘da başlama sebebi bilinmese de ortaklarının orada bulunduğu söylenebilir. Sistemin ilerideki yıllarda diğer ülkelere Uber gibi global hizmet sağlaya bileceğinden emin olabiliriz. Haberlerin bu kadar denli yayılması büyük oranla olacak olası yapay zekalı taksi çağırma sistemi ile karşılaştırabilir.

İlginizi Çekebilir :  İnstagram Arşivleme Özelliğini Test Ediyor

Sony, yapay zekalı taksi çağırma sistemi kurabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

CloudFlare Logosunu Değiştirdi! En iyi oyuncu monitörleri 2018 Star Wars Bölüm 9 Hakkında Önemli Gelişme Cingöz Recai Filminden İlk Teaser Yayınlandı ! Hindistan’da 5G bağlantısı denemesi gerçekleştirildi Akbank Hackathon Kayıtları Başladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Webtakibi - Tüm Hakları Saklıdır